Západočeská univerzita na středu svolala první tiskovou konferenci po vypuknutí velké aféry na tamější právnické fakultě. Rektor Josef Průša všechny ubezpečil, že univerzita bude spolupracovat na vyšetřování.

Zájmem školy je podle něj očistit jméno univerzity a fakulty, které bylo brutálně poškozeno zneužitím akademických práv. Na téměř hodinové konferenci však Průša odpověděl pouze na několik dotazů, u ostatních požádal o reakce ostatní zástupce akademické obce.

Průša jako rektor plzeňské univerzity ze své pozice nedisponuje pravomocemi vyloučit z univerzitního prostředí hlavní aktéry celé kauzy, například bývalého proděkana fakulty právní Milana Kindla. "Já je z toho místa vyzývám, aby z fakulty odešli. Pokud neodstoupí, nemůže z toho vyvodit žádné důsledky," uvedl rektor. Pověřený děkan fakulty Jiří Pospíšil již avizoval, že pokud neodejdou, podnikne kroky k ukončení jakékoli spolupráce. Fakultu už slíbil opustit proděkan Kindl.

Dále rektor Průša dodal, že se v blízké době sejde s předsedkyní akreditační komise Vladimírou Dvořákovou, která dlouhodobě situaci na plzeňských právech kritizuje.

Seznam zveřejníme, ale ne brzy

Celou aféru odstartovala plagiátorská práce jednoho z proděkanů, nyní se však pozornost stočila ne několik stovek studentů, kteří studiu absolvovali za kratší než předepsanou dobu. Rektor uvedl, že v současné době probíhá prověřování listinných materiálů. "Není to záležitost dnů, ani týdnů, to je záležitost delší," řekl Průša. "Budeme se snažit to zpracovat co nejdříve," dodal.

Přesto připustil, že již objevili několik jednotlivců, u nichž mají podezření, že vystudovali v nestandardním čase. "Čekáme na vyjádření ministerstva školství, jak proti takovým studentům postupovat," nastínil Průša další postup. Prověřeno je prý asi 100 jmen.

Ministerstvo povolilo univerzitě zveřejnit seznam všech držitelů titulu Judr. od roku 2006, seznam rychlostudentů však doporučilo neukazovat. Existuje totiž reálná obava z porušení zákona na ochranu osobních údajů nebo dobré pověsti u lidí, kteří školu absolvovali za kratší dobu například díky tomu, že jim v Plzni uznali některé zkoušky z předchozího studia.

Chybí už jen asi dvě práce

Dalším bodem celé kauzy jsou chybějící dizertační práce v knihovně školy. Podle prorektora jich od roku 2006 mělo být archivováno celkem 56. "K dnešnímu dni chybí dvě," uvedl. Rektor vzápětí jeho informaci opravil, že už by se měly všechny najít.

K situaci na plzeňských právech se ve středu vyjádřila také ministryně školství Miroslava Kopicová. Uvedla, že její resort podá kvůli kauze trestní oznámení.

Plzeňskými právy se zabývají i politici. Celou záležitost v pondělí odsoudil premiér Jan Fischer, který ji označil za hanbu českého univerzitního světa a za facku všem, kteří fakultu řádně vystudovali. Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval Průšu (ČSSD), aby se vzdal funkce. Vyvodit ze situace osobní zodpovědnost by měl Průša i podle zelených. Sociální demokraté také podle médií chtějí vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi, s jejím vznikem prý souhlasí i Jiří Pospíšil (ODS), který byl dočasně řízením fakulty pověřen.