Na cestě jsou materiály dosud v oděvnictví nepoužívané, šaty sprejované přímo na tělo i modely, které budou dodávat elektrickou energii. O údajně nedaleké budoucnosti módy napsal server Telegraph.co.uk.

Například španělský designér a vědec Manel Torres pracuje na technologii sprejů, jež po nastříkání vytvoří kolem těla spleť ztuhlých vláken a vznikne jednoúčelový oděv. Jiní zase vyvíjejí takové textilie, které budou reagovat na prostředí. Na Bathské univerzitě a na londýnské škole módy se snaží na základě jevů známých z přírody najít látky, které se budou zahřívat nebo zchlazovat. Díky nanotechnologii se jednou budou vyrábět textilie schopné vytvořit kolem sebe prostor přizpůsobený náladě nositele pachem, barvou, teplotou, povrchem, chutí a také zvukem.

Jenny Tillotsonová je specialistkou na pachy a vůně a pracuje na vytvoření jakési druhé kůže. Má být natrvalo zapracována do šatů nebo do šperků, které tak budou moci vydávat třeba léčivé výpary. Máta bude například nositele druhé kůže chránit před astmatickým záchvatem.

Tato technologie je využitelná i při seznamování. Šaty budou reagovat na tělesné údaje, jako je zvýšení teploty, srdeční rytmus a množství potu, a napomohou vyloučit hormony, díky nimž se zvyšuje přitažlivost pro osobu opačného pohlaví.

A to je jenom začátek. Za deset let se možná budou prodávat košile fungující coby přenosné energetické čerpací stanice. Pomocí nanotechnologie bude možné převádět kinetickou energii vznikající při pohybu člověka na elektřinu a napájet jí elektronická zařízení.

Už nyní na podobném principu pracují kinetické hodinky. Tento systém může zachraňovat životy třeba lidem v horách nebo vojákům. V širším měřítku pak bude schopen dobíjet mobily i přehrávače MP3.

Vědecký módní svět může přinést výhody nejen zákazníkům, ale napomoci také ochraně životního prostředí. Zajímavý je v tomto smyslu projekt biomódy Suzanne Leeové. Pokouší se v laboratoři vyrobit bakteriální celulózu, z níž se budou šít šaty. K výrobě oděvů pak nebude zapotřebí rostlinných vláken ani živočišných látek, nýbrž sud s tekutinou.

I když to vypadá jako sen ze vzdálené budoucnosti, tak vzdálená zas není. Vědci už dlouho zasahují do módního průmyslu, když ovlivňují produkci vlny a bavlny přidáváním umělých vláken. Známé jsou také textilie reagující na teplo změnou barvy. S rozvojem nanotechnologie, tedy technologie pracující v řádu miliardtiny metru, se budou tyto možnosti dále rozšiřovat.

Některé z těchto inovací se už na přehlídkových molech objevily. Brit kyperského původu Hussein Chalayan například loni v Tokiu předvedl šaty proměňující se díky 15 000 "zabudovaným" světelným diodám. Díky mikroovladačům, motorkům a přepínačům na jeho přehlídkách před očima diváků šaty mění délku, samy se zapínají a rozevírají nebo se z nich vysouvají nejrůznější skryté vrstvy.


TECHNOLOGIE V OBLÉKÁNÍ
Brit kyperského původu Hussein Chalayan například loni v Tokiu předvedl šaty, které díky mikroovladačům před očima diváků mění délku nebo se samy zapínají a rozevírají.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru