ČEZ má již od června ve společnosti Lumius zástavní právo ke stoprocentnímu obchodnímu podílu ve výši deset milionů korun. ČEZ ale firmu koupit nyní nehodlá. Souhlas Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firmy potřebovaly kvůli zajištění kreditního rizika ČEZ a obchodů v následujících třech letech, řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Lumius je podle Novákové spolehlivým obchodním partnerem ČEZ a hradí veškeré závazky v souladu se stanovenými podmínkami a požadavky na zajištění kreditního rizika ČEZ. Kvůli otevření prostoru pro nové obchody s elektřinou na roky 2010 až 2012 se firmy dohodly na způsobu zajištění kreditního rizika ČEZ včetně zřízení zástavního práva k obchodnímu podílu firmy Lumius. Podle legislativy si však pro toto řešení musely vyžádat posudek ÚOHS a jednalo se jen o posouzení potenciálního spojení, uvedla Nováková.

Jediným vlastníkem firmy Lumius je Pavel Miklas ze Sviadnova na severní Moravě. Lumius dodává elektřinu konečným zákazníkům v ČR, SR a v Polsku. Společnost vznikla v roce 2002 a od 1. května 2009 je většinovým akcionářem Českomoravské energetické (ČME). Vlastní v ní 89 procent akcií. Portfolio Lumiusu převzetím ČME narostlo zhruba o deset procent, a firma se tak zařadila mezi největší dodavatele elektrické energie v ČR. Tuto fúzi rovněž letos v srpnu schválil ÚOHS bez podmínek.

K odběratelům elektrické energie od firmy Lumius patří Správa Pražského hradu, Národní divadlo, Saint-Gobain Vertex, Iveco Czech Republic, nošovický Hyundai, Hella Autotechnik, Korado, Ontex CZ, ministerstvo zdravotnictví, Stora Enso Timber Ždírec a další včetně ÚOHS.

Lumius v prvním pololetí dodal zákazníkům přibližně 900 gigawatthodin elektřiny a 730,6 GWh plynu v celkové hodnotě téměř tři miliardy korun. Tržby tak meziročně vzrostly o tři pětiny. Hrubý zisk firmy se snížil na 5,82 milionu korun, což znamená meziroční pokles o 23,14 milionu.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností s více než devíti miliony zákazníků, z nichž jsou dvě třetiny mimo ČR. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. Letošní zisk ČEZ odhaduje na 50,2 miliardy korun. Skupina ČEZ v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o téměř 11 procent na 32 miliard korun. Tržby vzrostly o téměř šest procent na 95,6 miliardy korun. Skupina za první pololetí vyrobila 33,16 terawatthodin elektřiny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru