Blízký spolupracovník bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana a lobbista Miroslav Šlouf k 31. říjnu opustí sociální demokracii. V otevřeném dopise Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD to zdůvodnil tím, že postup části vedení ČSSD v době hospodářské krize škodí lidem.

Z členů stranického vedení Šlouf konkrétně jmenoval předsedu Jiřího Paroubka, místopředsedy Bohuslava Sobotku a Lubomíra Zaorálka a stranického manažera Jaroslava Tvrdíka. Jejich škodlivý postup považuje za tak očividný, že prý ho nemusí ani zdůvodňovat.

Šlouf také sdělil, že už nepovažuje sociální demorkacii za alternativu, která může pomáhat řešit hospodářské a politické problémy země, proto se rozhodl pomáhat Miloši Zemanovi budovat nové politické uskupení, Stranu práv občanů.

Loni vzniklo občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. Iniciátory jeho vzniku byli bývalý ministr průmyslu a obchodu Zemanovy vlády Miroslav Grégr a další členové Zemanova kabinetu včetně tehdejšího premiérova poradce Šloufa. Sdružení si kladlo za cíl návrat Zemana do vysoké politiky. Definitivní rozhodnutí o vzniku Strany práv občanů by mělo padnout na shromáždění členů sdružení, které se bude konat letos 17. října. Nyní má sdružení podle Šloufa více než 600 členů.

Spor s Paroubkem 

Vlivný lobbista rovněž připomněl, že s ním od podzimu roku 2006 vede především Paroubek, ale i někteří další členové strany prostřednictvím médií "jakousi polemiku". Obviňování podle Šloufa vyvrcholilo při loňské prezidentské volbě. Šlouf se tehdy postavil na stranu Václava Klause a zpochybnil Jana Švejnara, kterého se zelenými do prezidentské funkce navrhovala ČSSD. Pár dní před volbou se také sešel s kancléřem prezidenta Klause Jiřím Weiglem.

Předseda ČSSD Šloufovo rozhodnutí uvítal. "Miroslav Šlouf je symbolem propojení politiky a mafie, zosobněním korupce a klientelismu. Jeho odchod z ČSSD je jasným signálem, že v ČSSD pro takové lidi, kteří mají politiku jako nástroj k osobnímu obohacení, není prostor," uvedl Jiří Paroubek. 

Jednašedesátiletý Šlouf byl členem ČSSD od roku 1994. Předtím vlastnil 16 let stranickou knížku komunistické strany, za níž v letetch 1981 až 1992 pracoval jako člen Parlamentu. Neúspěšně se ucházel o post senátora. Je také autorem volebního autobusu Zemák.


Vizitka Miroslava Šloufa

Datum narození: 19. září 1948

Vzdělání: získal maturitu na střední průmyslové škole (1967), v roce 1974 absolvoval ekonomiku průmyslu na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE)

Působení v politice do roku 1990: od roku 1975 člen KSČ (z komunistické strany vystoupil v létě 1991); předseda Městského výboru Socialistického svazu mládeže (SSM) v Praze (1977-1982); člen předsednictva ÚV SSM (1977-1986); místopředseda ÚV SSM (1982-1986); předseda českého ÚV SSM (1982-1986); poslanec České národní rady (1981-1992); místopředseda ČNR (únor-červen 1990); předseda Obvodního národního výboru v Praze 7 (1988-1990)

Působení v politice po roce 1990: od roku 1994 člen ČSSD; od července 1996 do května 1997 byl jako poradce předsedy Poslanecké sněmovny Miloše Zemana pověřen řízením jeho sekretariátu; v létě 1997 byl krátce volebním manažerem ČSSD; během Zemanova působení v čele vlády byl šéfem jeho poradců; do dubna 2003 zasedal v Ústředním výkonném výboru ČSSD; v roce 2000 neúspěšně kandidoval na Chrudimsku do Senátu; loni byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit expremiéra do politického života

Rodina: rozvedený, má syna a dceru