Ke zvýšení odhadu IEA přispělo očekávaní rychlejšího ekonomického růstu, hlavně v rozvíjejících se zemích. Ve srovnání s letošním rokem má být poptávka vyšší o 1,7 procenta. Uvedla to IEA v pravidelné měsíční zprávě.

Mezinárodní měnový fond minulý týden zvýšil svůj odhad ekonomického růstu na příští rok na 3,1 procenta. V dubnu MMF čekal zvýšení jen o 1,9 procenta. Letos by měla světová ekonomika klesnout o 1,1 procenta.

Oživení poptávky po ropě v příštím roce znamená konec dvouletého poklesu zájmu o tuto surovinu. IEA však současně varovala, že výhled na příští rok je stále velmi nejistý. Pokud by ekonomika rostla pomaleji, než se nyní čeká, bude samozřejmě výrazně nižší i poptávka po ropě.

Zásoby ropy v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na konci srpna podle IEA odpovídaly potřebě na 60,7 dne. Mírně se tak snížily proti červenci, kdy činily 61,4 dne, napsaly agentury AP a Reuters.

IEA plní roli poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí včetně České republiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru