Vědci nechali obě tělesa do Měsíce narazit rychlostí více než 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku, což podle jejich předpokladů mělo zvednout sloupec měsíčního prachu do výšky téměř deseti kilometrů.

V některých částech světa se na nezvyklé vesmírné divadlo dívali amatérští astronomové vybavení teleskopy. Miliony dalších lidí mělz k dispozici živý přenos na internetových stránkách NASA http://www.nasa.gov/ntv, kde se také objevíily první snímky měsíčního mraku.

Americká sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) odstartovala s pomocí nosné rakety na svou sebevražednou misi letos v červnu. V pátek v ranních hodinách se odpojila sonda od posledního stupně rakety vážícího 2,2 tuny.

Do neustále temného kráteru Cabeus na jižním pólu Měsíce nejprve ve 13:31 SELČ narazíil prázdný stupeň rakety a vyslalado vesmíru spršku prachu. Satelit LCROSS odeslal na Zemi záznam dopadu rakety i vymrštěného měsíčního materiálu, v němž pátral po ledu, proletěl mrakem částic a pak, o čtyři minuty později, se i tento satelit spustil k fatálnímu pádu, který vyvolal zhruba třetinovou prachovou smršť.

NASA doufá, že tento pokus potvrdí přítomnost dostatečného množství vody, která by mohla sloužit jako zásoby pro budoucí návštěvy astronautů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru