Ministerstvo práce připravuje návrhy, jak by mohl fungovat čtyřdenní pracovní týden v Česku. Pokud zaměstnanci pracují jen čtyři dny v týdnu a výplatu za pátek jim nahradí stát, podnik může zachovat pár pracovních míst navíc a stát ušetří za podporu v nezaměstnanosti. V Německu model zafungoval a počet nezaměstnaných prakticky stagnuje. Česko nyní přemýšlí o podobné variantě.

Podle členů expertní skupiny ministerstva jsou ale jednání teprve na začátku a zavedení kurzarbeitu rozhodně není otázkou příštího půl roku.

"Problematikou se zabýváme, připravujeme možná řešení," potvrdil HN vrchní ředitel ministerstva práce a sociálních věcí. O konkrétních parametrech ale zatím není rozhodnuto.

Už nyní je jasné, že by šlo o časově omezenou podporu, například měsíc nebo půl roku, a využít by ji mohly firmy podnikající ve všech odvětvích.

Podmínkou je, aby byl podnik bez dluhů vůči státu. "Zřejmě by také musel doložit, že má problémy s odbytem a omezenou výrobu," říká Luděk Mazuch z expertní komise ministerstva.

Firma, která by podporu využila, by pracovníkům v čtyřdenním režimu nemohla dát výpověď.

Už dnes mají české podniky možnost zavést čtyřdenní práci a čerpat peníze, pokud zaměstnance pošlou na školení. Z peněz Evropského sociálního fondu se uhradí kurzy i část mzdy.

Jenže o program "Vzdělávejte se" je ze strany podniků velký zájem a hrozí, že zdroje brzy vyschnou.

Jen během prvních tří měsíců po jeho spuštění od března do června využilo podporu 923 firem pro celkem 57 454 zaměstnanců, a vyčerpaly tak třetinu z celkových 1,5 miliardy korun.

"Ministerstvo řeší, jak program financovat, jednou z variant, o které se uvažuje, je navýšení peněz v tomto programu," řekla Štěpánka Filipová.

Na nutnosti vytvořit lepší prostor pro zkrácenou pracovní dobu se shodnou největší politické strany ODS a ČSSD, pro jsou odboráři i zaměstnavatelé.

ODS včera oznámila, že chce, aby tento bod vláda zařadila do svého programového prohlášení.

Odboráři argumentují tím, že stát zavedením čtyřdenního pracovního týdne ušetří. Podle výpočtů Českomoravské konfederace odborových svazů za měsíc za jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou ušetří 18 033 korun, pokud by hradil 25 procent měsíční mzdy včetně pojistného. Zaměstnavatel by ušetřil 7906 korun. "Systém by se vyplatil všem. Problém je v tom, že vláda na tom nepracuje," namítá Josef Středula, předseda Odborových svazů KOVO.ZPÁTKY DO PRÁCE
Program, kdy zaměstnanci pracují jen čtyři dny v týdnu a pátek jim proplácí stát, by mohl začít v Česku fungovat za několik měsíců. Foto: ČTK

Související