Česká republika je po středě o malý kus blíže schválení rozpočtu na příští rok a zažehnání strašáku rozpočtového provizoria. Poslanci z rozpočtového výboru nakonec doporučili svým kolegům vládní návrh schválit. S kritikou vystoupili především levicoví členové. KSČM dokonce navrhla, aby poslanci měli vrátit předlohu vládě k přepracování, ale v hlasování neuspěla. Kritici poukazovali na to, že návrh financování státu na rok 2010 není prorůstový, padala i slova o poraženectví a zbabělosti.

Podle Milana Urbana (ČSSD) Česko rozpočet potřebuje kvůli politické a hospodářské krizi. Předloha podle něho ale nese úřednické stopy, kreativita je nulová. "Je to rozpočet poraženecký a zbabělý, nechává kocábku osudu," řekl místopředseda socialistů.

Podle Vladislava Vilímce (ODS) nemůže být o podobném hodnocení řeč, rozpočet lze kritizovat zleva i zprava. "Hospodářská recese obnažila v plné nahotě neudržitelnou strukturu rozpočtu. Je to pokus o záchranu před enormním zadlužením," zdůraznil poslanec.

Poslanci mohou přesouvat peníze

Návrh počítá s schodek 162,7 miliardy korun. Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk podotkl, že prioritou vlády při sestavování rozpočtu bylo zabrzdit enormní růst deficitu a státního dluhu. Pokud by neprošel tzv. Janotův balíček úsporných opatření, hrozil schodek 230 miliard.

Předloha počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu korun a výdaji 1,185 bilionu korun. Návrh státního rozpočtu by měl podle ministerstva financí zabezpečit schodek všech veřejných rozpočtů ve výší 5,3 procenta hrubého domácího produktu. První čtení rozpočtu by se mělo odehrát ve středu 21. října na řádné schůzi Poslanecké sněmovny. Poté se jím budou zabývat výbory a poslanci budou moci navrhovat přesuny peněz.

Probetonový rozpočet

Předseda výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD) označil rozpočet jako "probetonový". Novotvar vysvětloval tím, že zatímco kapitola ministerstva školství se snižuje na 90 procent letošních financí, kapitola ministerstva dopravy se zvyšuje na 148 procent. Protischodkový balíček podle něho zvýší inflaci o procento, nezaměstnanost o 0,7 procenta a sníží spotřebu domácností o tři procenta. "Vláda si sama pod sebou podřezává větev z hlediska ekonomického vývoje," dodal Sobotka.

Místopředseda výboru Jiří Dolejš (KSČM) volal po využití dividend ze státních podniků. Upozornil také na to, že vzroste rozdíl mezi platy v soukromém a veřejném sektoru, kde mají klesnout o čtyři procenta.

Snížení platů státních zaměstnanců kritizují odbory. Podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové se snižuje už nyní počet tabulkových míst, a tím i objem peněz na mzdy. Platy klesnou o pět až šest procent, někde až o deset procent, varovala Vondrová.