Za tři čtvrtletí v Česku zbankrotovalo o polovinu víc firem než loni. A počet osobních bankrotů je dokonce třikrát vyšší než loni.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 969 konkurzů právnických osob, což je o 54 procent více než ve stejném období loni.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziročně zvýšil o 11 procent na 145. Vyplývá to z informací portálu Cribis.cz, které poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Celkem bylo od ledna do konce září letošního roku podáno 3516 návrhů na konkurz právnických osob nebo fyzických osob podnikatelů. To je o téměř 80 procent více než ve stejném období v roce 2008.

Vůbec nejvíce firemních bankrotů (131) bylo letos vyhlášeno v měsíci červenci. V srpnu se jejich počet sice snížil na 93, v září však došlo znovu k nárůstu. A to na 113 bankrotů.

Od ledna do konce září bylo letos v ČR vyhlášeno 1602 osobních bankrotů, což je zhruba třikrát víc než za stejné období loňského roku, kdy bylo vyhlášeno 496 osobních bankrotů. Jen v září bylo vyhlášeno 287 osobních bankrotů, což je nejvíce od zahájení činnosti insolvenčního rejstříku.

Velký nárůst počtu osobních bankrotů je prý důsledkem především dvou hlavních faktorů. V prvé řadě je to relativně nový institut, se kterým se loni po jeho zavedení řada lidí teprve postupně seznamovala, letos už je však situace jiná.

"Růst počtu osobních bankrotů však částečně přisuzujeme i současné nepříznivé ekonomické situaci," dodala Kameníčková.

"Počet osobních bankrotů se bude zvyšovat i nadále. Příčinou je stále ještě rostoucí nezaměstnanost, relativně pomalý vývoj mezd a slabý ekonomický výkon," odhadla Kameníčková.

Související