Mirek Topolánek v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že blokování Lisabonu ze strany prezidenta ztěžuje jednání českých politiků na evropské scéně. "Že jsme hrdinové, kteří brzdí na poslední vartě, není asi nejlepší," dodal předseda ODS.

Sám má prý podobný názor na tuto kontroverzní smlouvu jako Klaus. "Jen ji nevidím jako tolik zásadní. Jde spíše jen o jednu z mnoha špatných smluv, které provázejí celý evropský projekt. Přesto, pokud bude schválena, evropská sedmadvacítka nejméně deset let nebude o dalších institucionálních změnách diskutovat," řekl Topolánek.

Odmítl také požadavek některých "okrajových" politiků, že pokud bude lisabonská smlouva schválena, mělo by Česko z EU vystoupit. Podle Topolánka nemá cenu nechat se odsunout na periferii. "Je lepší být uvnitř a hledat podobně smýšlející státníky a ten projekt ovlivňovat," sdělil předseda ODS.

Podpis prezidenta na smlouvě pak vnímá pouze jako formalitu, stejně jako v případě Polska. "Nejsme prezidentská republika. Klaus by svým podpisem tak jenom formálně potvrdil vůli parlamentu," dodal Topolánek s tím, že lisabonská smlouva nakonec pravděpodobně projde.

Pokud půjde vláda doleva, naši ministři mohou odejít

V televizní diskuzi dále předseda ODS komentoval budoucí směřování Fischerova kabinetu. Varoval, že když vláda v diskusi o novém mandátu přistoupí na levicový program, není vyloučené, že ministři nominovaní občanskými demokraty z kabinetu odejdou. "V případě, že ta vláda bude levicová a že se Jan Fischer přihlásí fakticky k mandátu levice ve sněmovně, bude to téměř nezbytné," komentoval možnost odchodu ministrů nominovaných ODS z vlády Topolánek. 

Premiér Jan Fischer se podle něj nezúčastní pondělní schůzky šéfů stran nad programem vlády, a to na přání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Z pondělní schůzky podle něj mohou vyjít doporučení pro práci vlády, která vznikla na jaře pouze jako překlenovací, po zrušení termínu předčasných voleb ale její mandát potrvá zřejmě rok. Nad doporučeními se pak podle Topolánka sejdou předsedové parlamentních stran s premiérem.

"Ta vláda se nemůže tvářit jako že vládne, ale nedělat nic," konstatoval. Chce, aby se politici domluvili na některých tématech s dlouhodobým výhledem, vláda podle něj například může pokračovat v přípravách spořícího pilíře důchodové reformy. Je podle něj třeba nechat vládu pracovat na projektech, na kterých se strany shodnou.

Ve sněmovně vládne cynický přístup

Topolánek se také kriticky vrátil k událostem kolem rozpouštění sněmovny a vysvětlil důvody svého rozhodnutí složit poslanecký mandát.

"Nechci hrát na hřišti bez pravidel, je to demagogie, vládne zde cynický přístup, závist, nenávist, jsou tam primitivové. Já chci veřejnosti předložit takovou alternativu, která bude zvolitelná," řekl hned v úvodu pořadu.

Dodal, že současná sněmovna je neschopná udělat jakékoliv rozhodnutí a že z ní už nic dobrého nevzejde.