Nezaměstnanost v Evropské unii a v eurozóně dále roste navzdory množícím se známkám o oživení ekonomiky. V srpnu míra nezaměstnanosti v celé EU vzrostla na 9,1 procenta z červencových devíti procent a v eurozóně na 9,6 procenta z červencových 9,5 procenta. V případě evropské sedmadvacítky je bez práce nejvíce lidí od března 2004 a v případě zemí platících eurem od března 1999. Včera o tom informoval Eurostat.

"Vypadá to, že nezaměstnanost dále poroste. Vývoj na trhu práce se obvykle zpožďuje za vývojem ekonomiky. Zpoždění je přitom v eurozóně nejspíš větší než v jiných ekonomikách, například v hospodářství Spojených států," řekl agentuře Reuters Philip Shaw ze společnosti Investec. Jürgen Michels z finanční skupiny Citigroup předpovídá, že nezaměstnanost v eurozóně by mohla růst až do konce roku 2010. "Měla by se pohybovat kolem 10,9 procenta," dodal.

V současnosti je v celé unii bez práce téměř 22 milionů lidí, přičemž zhruba 15 milionů z nich žije v eurozóně. Jen od července do srpna počet nezaměstnaných vzrostl v EU o 236 000 a v eurozóně o 165 000. Ve srovnání se srpnem loňského roku je nyní v unii bez zaměstnání dokonce o pět milionů lidí více, z toho přes tři miliony připadají jen na eurozónu.

V současnosti v EU neexistuje žádný členský stát, kde by počet lidí bez práce nerostl. Nejméně letos nezaměstnanost stoupla v Belgii (ze 7,5 procenta na 7,9 procenta) a Německu (ze 7,2 procenta na 7,7 procenta). Nejvíce nezaměstnaných přibylo naopak v Lotyšsku (ze 7,4 procenta na 18,3 procenta).

Související