Na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni nechybí 35 disertačních prací, ale pouze tři. Všechny ostatní se podařilo dohledat. Uvedl to rektor univerzity Josef Průša. Podle něj problém vznikl proto, že škola sleduje práce až od ledna 2006, kdy začala platit povinnost ukládat je do knihovny.

"Předtím toto nebylo, není to vymahatelné," prohlásil Průša. Zhruba polovina z chybějících prací prý byla navíc v knihovně ke zpracování. "Nebyly v regálu, neboť se připravovalo jejich katalogizování," dodal rektor.

Podle Martina Marka, zástupce studentů v akademickém senátu, ještě minulý týden v pondělí v knihovně skutečně 35 prací chybělo. "Nikdy tam nedoputovaly, nebyly tam nikdy zaevidované. Je otázka, zda ležely někde na katedrách, podle zákona ale mají být v knihovně," uvedl Marek. Studenti také upozorňovali, že řada "prominentů" absolvovala školu za nezvykle krátkou dobu.

Aféra plzeňských práv vypukla předminulý týden, když LN zveřejnily, že proděkan Ivan Tomažič opsal svoji disertační práci - a plagiátem byl i oponentní posudek děkana fakulty Jaroslava Zachariáše.

Oba se sice hájili tím, že falešné práce do knihovny podstrčili úmyslně, aby zjistili, kdo z fakulty vynáší informace, ale nakonec rezignovali i s dalším proděkanem Milanem Kindlem. Novým děkanem právnické fakulty byl v úterý jmenován exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Plzeňská práva absolvovala řada známých osob. I práce některých z nich v archivech chyběla - například chomutovské primátorky Ivany Řápkové, bývalého náměstka policejního prezidenta Jana Brázdy či advokáta Eduarda Bruny, který zastupoval Jiřího Čunka a koncipienta u něj dělal další absolvent zdejších práv, expremiér Stanislav Gross. Které práce nadále chybějí, univerzita zatím nechce zveřejnit - prý se je ještě pokusí najít či si je vyžádá od jejich autorů.