Tango, celosvětově známý jihoamerický tanec, bylo ve středu zapsáno na seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu o tom podle agentury AFP rozhodla na svém zasedání v metropoli Spojených arabských emirátů Abú Zabí. Českou republiku reprezentuje na seznamu slovácký tanec verbuňk.

Tango vzniklo na počátku 20. století v lidovém prostředí argentinského Buenos Aires a uruguayského Montevidea.

"V oblasti, kde se stýkaly vlivy evropských imigrantů, potomků černošských otroků a místních obyvatel, kreolů, vznikla různorodá směs zvyků, rituálů a víry, ze které se zrodila charakteristická kulturní identita," říká UNESCO ve své zprávě. Mezinárodní kulturní organizace sídlící v Paříži považuje za součást tanga kromě samotného tance též hudbu a texty písní.

Seznam nehmotného dědictví zahrnuje různé zvyky, tradice nebo kulturní události. Doplňuje tak známý soupis světového kulturního a přírodního dědictví, na kterém jsou stovky hor, jezer, národních parků, budov, ale i celých měst.

Dosud jsou na seznamu nehmotného dědictví například bolivijský karneval ve vysokohorském hornickém městě Oruro, kresby do písku na tichomořském souostroví Vanuatu, nebo různé tradiční druhy divadla z celého světa.

 

 

Z České republiky je na seznamu zatím jako jediný tradiční mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka, a to od roku 2005. O zápis však usilují rovněž masopustní obchůzky v maskách na Hlinecku, které se nemění minimálně od 19. století.

Na svém zasedání v Abú Zabí posoudí organizace OSN celkem 76 kandidátů pro zařazení na seznam nehmotného dědictví. V roce 2008 navrhl francouzský prezident Nicolas Sarkozy zápis francouzské gastronomie, oficiální kandidatura však do Abú Zabí nedorazila.