V poslední možný den, kdy je možné podat cenovou nabídku na koupi téměř 92 procent akcií Českých aerolinií (ČSA), ji předložil jediný zájemce konsorcium Unimex Travel Service. "Konsorcium Unimex – TVS podalo svou nabídku včas, nabídnutá kupní cena činí 1 000 004 555,20 Kč," uvedlo ministerstvo financí.

"Konsorcium je v případě akceptace nabídky připraveno převzít veškeré závazky vůči financujícím institucím, včetně závazků vyplývajících z leasingových smluv, které přesahují částku 14 miliard korun," píše se v tiskovém prohlášení obou firem konsorcia.

Meziresortní výběrová komise pro privatizaci ČSA po podání spolu s přítomným notářem ověřila, že nabídka splňuje příslušné zákonné a požadované náležitosti. "Následně Ministerstvo financí předloží celkové vyhodnocení výsledku veřejného výběrového řízení k rozhodnutí Vládě ČR, aby nabídku schválila či odmítla," uvedl Ondřej Jakob, mluvčí MF.

"Nastoupený proces restrukturalizace ČSA bude v každém případě nadále pokračovat tak, aby společnost současnou nepříznivou ekonomickou situaci zvládla co nejlépe," dodal.

V materiálech předaných ministerstvu financí zájemce také slibuje, že bude využívat Ruzyni jako domovské letiště a využije ekonomických efektů, které z akvizice vyplynou. "V těchto dokumentech je rovněž uvedena detailní strategie dalšího směrování společnosti," uvedla mluvčí Travel Servisu Vladimíra Dufková.

Verdikt vlády do dvou týdnů?

Do 14 dnů by pak měla vláda tuto nabídku posoudit a dát odpověď na otázku, zda budou ČSA prodány.

Poslední možný termín podání již dříve potvrdil šéf Unimexu Jiří Šimáně. Podle něj konsorcium za aerolinie nabídne "nadstandardní cenu". Nabízenou částku chce firma zveřejnit kolem 16.hodiny.

Ministr financí Eduard Janota v úterý uvedl, že rozhodnutí by mělo padnout do 14 dnů. "Bude to týden nebo maximálně 14 dnů," řekl.

Podle informací HN ale je možné, že rozhodnutí padne až 20. října, což avizoval jako termín konečného verdiktu vrchní ředitel odboru MF Tomáš Uvíra, který má privatizaci na starosti. Uvíra to odůvodnil snahou získat více času na posouzení nabídky i přípravu restrukturalizačního plánu aerolinií.

Právě cena má být hlavním ukazatelem při rozhodování kabinetu. Jak Janota uvedl, v potaz se bude brát také stanovisko dozorčí rady, kterou nedávno obsadili krizoví manažeři. Ministerstvo financí pro doporučení vlády prý využije také vlastní poznatky.

České aerolinie nyní bojují o přežití, v pololetí vykázaly ztrátu téměř dvě miliardy korun. Ve firmě se proto uskutečňuje ozdravný plán, v jehož rámci již začalo propouštění, které se má týkat až 860 lidí. Na záchraně společnosti se má podílet i nová dozorčí rady v čele s Václavem Novákem. 

Objevily se také informace, že cestou k záchraně by mohlo být spojení se ziskovým pražským letištěm. Ministra Janotu údajně tyto spekulace "nechávají klidným", do ukončení privatizace prý nemají smysl.