Jít si pro peníze na burzu, to nebylo u nás ani ve světě v posledních měsících v módě. Teď se však zdá, že se situace mění k lepšímu. Na burze ve Varšavě se začalo obchodovat s akciemi BGS Energy Plus, která se zabývá výrobou elektřiny v bioplynových stanicích. Vydání dluhopisů a jejich umístění na burze v Praze oznámila zase brněnská IT firma Zoner Software.

A následovat je mohou další firmy. Společnost Cyrrus, která připravovala BGS na vstup do Polska, chce v brzké době ve Varšavě představit další dvě nové firmy. Do roku 2011 by chtěla dostat jiné dvě společnosti - jednu nápojářskou druhou na pomezí IT a bankovnictví - dokonce na domácí pražskou burzu.

"Mělo by jít o větší firmy, než co posíláme do Polska. Velikost emise by měla být nad miliardou korun," sdělil HN šéf pražské pobočky Cyrrus Jan Procházka.

Podle zdroje HN z kapitálového trhu potom s dalšími investičními bankami jedná i několik dalších firem. Má přitom údajně jít o jména, která v minulosti v souvislosti se vstupem na burzu zatím příliš skloňována nebyla.

Největší tuzemské investiční banky, které mají s přivedením firem na burzu - takzvaným IPO - zkušenosti, však zatím svoje plány tají.

"V Česku existuje řada kandidátů. Jestli to podmínky na trhu dovolí, mohou být v roce 2011 jistě více než dva," říká Petr Kováč, který má přípravu vstupu firem na burzu na starosti v Patria Finance. Ani on, ani šéf Wood & Company Jan Sýkora však nekomentují, zda v současnosti s nějakou firmou vedou jednání. "Já teď o žádné konkrétní firmě nevím," doplnil generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Podle něj se však třeba v případě brněnského Zoneru ukazuje, že firmy, kterým se nepodaří získat peníze od bank, mohou zamířit pro kapitál právě na burzu.

I teď je ale podle řady společností burza velmi nejistým místem. "Nikdo neví, co bude za rok. Počkáme ještě minimálně tři čtvrtě roku, než se rozhodneme," tvrdí Jiří Zrůst, šéf CS Cargo, která záměr jít si pro peníze na burzu dříve oznámila.

Pražský trh by mohla posílit v budoucnosti i BGS, jejíž akcie v pondělí během prvního obchodovacího dne ve Varšavě posílily o 60 procent. "V budoucnu uvažujeme o další emisi, tentokrát již pro hlavní trh. A to by mohlo být spíše v Praze," potvrdil spolumajitel BGS Zdeněk Radil. Jeho firma totiž v Polsku vstoupila jen na trh NewConnect, který je určen pro nejmenší firmy.

České firmy, které míří na polský trh - zatím byly dvě, kromě BGS ještě energetická Photon Energy - jsou totiž i ve srovnání s těmi nejmenšími společnostmi pražské burzy trpaslíci.

To je hlavním důvodem, proč chtějí získat peníze v Polsku. "Tady by nenašly poptávku, jde o příliš malé emise," říká Procházka. V Polsku totiž nejenže operují penzijní fondy, které musí ze zákona nakupovat akcie na domácí burze. Sami Poláci jsou navíc navyklí investovat do akcií mnohem více než Češi.