Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský svolal na úterní 17. hodinu mimořádné zasedání pléna, které tvoří všichni soudci. Zabývali se odpoledne podanou stížností skupiny senátorů na přezkum souladu lisabonské smlouvy s ústavou. Jako první o tom informovaly Lidové noviny.

Soudci rozhodli, že se senátní stížností budou zabývat přednostně, ačkoli to navrhovatelé nepožadovali. To znamená, že soudci nebudou čekat na to, až vyřídí návrhy a stížnosti, které dorazily před ním. Do konce roku by totiž dokument měly ratifikovat všechny členské země Evropské unie a do vynesení verdiktu Ústavního soudu nemůže Lisabon podepsat český prezident Václav Klaus. Vedle Česka chybí podpis Polska a Irska. 

Soudci se na mimořádném zasedání shodli, že nebudou otálet, uvedl mluvčí soudu Tomáš Langášek. Senátoři soudcům navrhli, aby přezkum lisabonské smlouvy spojili s projednáváním tzv. vázaného mandátu, na který si stěžovali na začátku září.

Podle Langáška bude ve středu návrh senátorů přidělen soudci-zpravodaji. Mluvčí soudu před večerním zasedání pléna zdůraznil, že stížnosti budou ústavní soudci věnovat "mimořádnou pozornost". Jsou si podle něj vědomi toho, že se na ně nyní upínají "zraky celé Evropy". Rozhodování o věci může podle mluvčího uspíšit to, že soudci mají již smlouvu detailně nastudovanou z minulého roku.

Senátoři mohou stížnost doplňovat

Ve hře je ale stále několik faktorů, které mohou ratifikaci Lisabonu oddálit. Například senátor Jiří Oberfalzer z ODS serveru iHNed.cz řekl, že si při podávání stížnosti senátoři vyhradili právo na její pozdější doplnění, to by projednávání návrhu před Ústavním soudem mohlo pozdržet. "Byla by to otázka týdnů, možná měsíce," uvedl pro iHNed.cz Oberfalzer.

"Doplňovat stížnost se může, když se nás dohodne všech sedmnáct, já ale další výhrady kolegů neznám. Z mého pohledu jsem už udělal vše, co jsem udělat měl," řek exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je pod stížností na lisabonskou smlouvu jako celek také podepsaný.

Vláda doufá, že jde o poslední stížnost

Vládní kabinet podání považuje za důležitý posun k ukončení ratifikačního procesu. "Jde o krok, který umožní odstranit poslední pochybnosti ohledně souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem," prohlásil ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Po vynesení verdiktu ÚS by podle vlády nic nemělo bránit podpisu prezidenta.

Česko tvoří spolu s Polskem a Irskem unijní státy, které smlouvu zatím nepřijaly. Irové o ní rozhodnou v pátek v opakovaném referendu, podle jeho výsledku se chce zachovat polský prezident. Český stát kvůli pasivnímu postoji Hradu čelí kritice ostatních zemí EU. "Vnímáme, že nervozita ze zahraničí stoupá. Snažíme se to ale řešit standardní cestou a jednáním," řekl premiér Jan Fischer.