Pardubický kraj plánuje, že jeho nemocnice postupně převezmou všechny medicínské činnosti, které dosud v jejich prostorách poskytovaly soukromé subjekty. ČTK to řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Podle vedení kraje se vyplatí kvůli tomu nemocnice i dále zadlužit, neboť nové aktivity by měly přinášet zisk a návratnost investic většinou není dlouhá.

"Týká se to hlavně Pardubická krajské nemocnice, v menší míře i Chrudimské nemocnice. Soukromá dialyzační oddělení ale fungují ve všech nemocnicích," uvedla Tauberová.

V pardubické nemocnici v současnosti poskytuje své medicínské služby 12 subjektů, což vedení kraje několikrát kritizovalo jako nehospodárné. V nemocnici jsou v soukromých rukou například operace srdce, hyperbarická komora nebo zubní lékařství. Onkologii a radioterapii zajišťuje společnost Multiscan, na niž kraj v poslední době naléhá, aby nemocnici převedla lůžkové oddělení, které firma nákladně vybudovala, a změnila smlouvu, která je podle kraje pro nemocnici nevýhodná.

Smlouvy nechají doběhnout, nebo vypoví

"Děláme analýzy smluv, které je nutné nechat doběhnout a které je možné vypovědět a převzít dřív, pokud to bude v našich finančních možnostech," řekla Tauberová. Podle ní není důvod, aby na lékařské péči nemohly vydělávat samy nemocnice, pokud na nich dosud profitovaly soukromé společnosti. Potřebné investice, které bude nutné vynaložit zvláště na přístrojové vybavení, by se měly platit z rozpočtů nemocnic i kraje, na větší by si nemocnice měly vzít úvěry. "Nesmíme se toho tolik bát, návratnost je často jen dva až tři roky," míní radní Tauberová.

Bývalý krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS) poukazoval na to, že soukromé subjekty si vyjednaly se zdravotními pojišťovnami lepší podmínky, zatímco nemocnice kraje pojišťovny omezují přísnými limity. Rozdíly, jsou-li nějaké, by nyní měly zmizet. "Jednali jsme s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o možném převzetí části péče. Bylo nám řečeno, že na tyto činnosti půjde dál stejný balík peněz jako dosud, pojišťovně je jedno, kdo služby poskytuje," řekla Tauberová. V tlaku na zdravotní pojišťovny by měla pomoci i Asociace krajů ČR.

Nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, které jsou krajským i akciovými společnostmi, skončily minulý rok se ztrátami. Letos by již Chrudimská nemocnice měla mít vyrovnanou bilanci, ostatní by měly své hospodaření dostat na nulu či do černých čísel později.