Dvaadvacet největších evropských bank by mělo během letošního a příštího roku nasčítat ztráty z poskytnutých úvěrů ve výši 400 miliard eur, v přepočtu zhruba 10 bilionů korun. Podle britského listu International Herald Tribune to vyplývá ze zatím rozpracovaného resumé zátěžových testů evropského bankovnictví.

Jedná se o vůbec první informaci, která z tajného a s napětím očekávaného materiálu unikla na veřejnost. Kompletní výsledky testů mají být projednány ve čtvrtek na neformální schůzce ministrů financí EU ve švédském Gothenburgu s tím, že ministři je nezveřejní všechny, ale budou vybraná zjištění komentovat.

Na zveřejnění výsledků testů přitom tlačí Spojené státy, ale i někteří evropští ministři. Ministři financí EU pověřili Výbor evropských orgánů bankovního dohledu, aby zjistil, zda kvůli ekonomické recesi nehrozí další bankovní krize. Nevyplývá z nich stav jednotlivých finančních institucí, nýbrž stupeň odolnosti bankovního systému v EU obecně.

Stress testy po celém světě

Jak uvedla Reuters, takzvané stress testy nakonec dopadly dobře a evropské bankovnictví by prý vydrželo i další zhoršení ekonomické situace. Banky na starém kontinentě totiž odepsaly za posledních dvanáct měsíců téměř třikrát méně problémových aktiv než krizí postižené banky ve Spojených státech.

Podobné testy totiž letos absolvovaly také americké banky. V USA bylo výsledkem testování zjištění, že devět z 19 největších bank je adekvátně zajištěno a zbytku regulátor nařídil, aby zvýšily svou rezervu dohromady alespoň o 75 miliard dolarů. To by mělo v případě zhoršení situace stačit jako polštář.

Test odolnosti má za sebou i česká bankovní scéna. Podle červnových slov guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy je připravena na všechny tři možné scénáře - tedy recesi, nervozitu i depresi. Testy podle Tůmy naznačily i dobrou odolnost pojišťoven a penzijních fondů. Negativně by se však projevil pokles cen dluhopisů.

Evropa ještě nemá vyhráno

Přestože zátěžové testy evropských bank dopadly údajně dobře, prognózy jejich dalších ztrát z odpisů aktiv jsou v porovnání s předchozími obdobími vysoké. Od začátku letošního roku totiž 70 největších evropských bank ztratilo na problémových aktivech dohromady "pouze" 45 miliard eur.

Pokud se navíc podíváme na čísla od vypuknutí finanční krize, můžeme vysledovat poměrně zřetelný trend, podle kterého největších ztrát na poskytnutých úvěrech banky dosáhly ve třetím čtvrtletí loňského roku. Od té doby celková hodnota problémových aktiv rychle klesá.

Svůj výhled má tento týden představit i Mezinárodní měnový fond. Ten v dubnu odhadoval, že evropské banky musí ještě pokrýt ztráty v celkové výši 375 miliard dolarů, zatímco americké finanční instituce jsou už na tom díky vládním podporám lépe a jejich ztráty dosáhnou jen 275 miliard dolarů.


Kolik budou muset ještě odepsat

400 - 580 miliard eur by mohly dosáhnout úvěrové ztráty evropských bank v letošním a příštím roce.

Nejvyšší dosavadní odpisy aktiv

(od 1.7.2007, v miliardách eur)

Evropské banky

UBS 36,1
HSBS Holdings 34,2
HBOS 19,3
Royal Bank of Scotland 18,9
Barclays 15,5
Bayerische Landesbank 13,4
Credit Suisse 13,2
Deutche Bank 13,1
ING 12,4
BNP Paribas 11,9

Americké banky

Freddie Mac 81,6
Fannie Mae 80,8
Citigroup 76,6
Wachovia 69,6
American Intern. Group 69,3
Bank of America 47,5
Merrill Lynch 38,2
JPMorgan Chase 33,6
Washington Mutual 31,0
Wells Fargo 22,4

Zdroj: CEBS, Bloomberg, přepočet kurzu měn: Bloomberg


VYPADÁ TO DOBŘE
Evropský bankovní sektor není v nebezpečí a výsledky jsou lepší, než očekávala většina ekonomů, analytiků i občanů. Tvrdí to alespoň zdroje agentury Reuters.
FOTO: BLOOMBERG