Developerská společnost Orco Property Group s největší pravděpodobností získá dalších šest měsíců na přípravu nového restrukturalizačního plánu. Pro HN to uvedl viceprezident společnosti Aleš Vobruba.

"O prodloužení režimu ochrany před věřiteli požádal soudní administrátor Laurent Le Guerneve. Je proto nepravděpodobné, že by Obchodní soud v Paříži žádosti nevyhověl. Navíc nemáme problém s penězi. Pozitivní rozhodnutí očekáváme během několika dnů, jde o formalitu," řekl Vobruba.

K poslednímu červnu měla firma podle své pololetní zprávy v hotovosti 66,8 milionu eur (v přepočtu zhruba 1,68 miliardy korun).

Společnost Orco Property Group, kterou založil francouzský podnikatel Jean-Francois Ott pro podnikání na realitních trzích střední a východní Evropy, požádala kvůli předlužení o ochranu před věřiteli letos v březnu. Šestiměsíční ochranná lhůta, povolená pařížským obchodním soudem, vypršela v pátek 25. září.

Pouhý den předtím odmítli držitelé obligací Orca, především dluhopisové fondy, restrukturalizační plán, který vypracovalo vedení společnosti.

Odmítnutí záchranného plánu se v pátek ráno projevilo propadem hodnoty akcií Orca na pražské burze o 12,3 procenta na 200 korun. Páteční obchodování pak uzavíraly kurzem 203 korun za akcii, což bylo o 11 procent méně než ve čtvrtek.

Restrukturalizační program navrhoval majitelům dluhopisů výměnu jejich dluhu v celkové hodnotě 411 milionů eur (přes 10 miliard korun) za nové dluhopisy s nižší hodnotou a akcie společnosti. Mnozí ale s návrhem nebyli spokojeni, protože se měla odepsat velká část nominální hodnoty jejich cenných papírů.

Schválení restrukturalizace přitom bylo podmínkou americké společnosti Colony Capital, s níž Orco jedná o kapitálové investici 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun). Colony Capital by tak získala v Orcu zhruba třicetiprocentní podíl.

Investiční společnost Prosperita, akcionář Orco Group, uvedla, že je rozhodnutím držitelů dluhopisů zklamána. "Hlasování držitelů dluhopisů nám přineslo zklamání, protože narušilo připravenou restrukturalizační koncepci," uvedl ředitel firmy Miroslav Kurka.

"Za rozhodnutím věřitelů - z velké části dluhopisových fondů - vidím mimo jiné také skutečnost, že nemohou do svého portfolia přijímat akcie, přičemž část dluhopisů měla být konvertována právě do akcií. Bude proto potřeba hledat pružnější řešení," doplnil Kurka.

Orco chce proto nyní připravit jiný plán restrukturalizace dluhu s tím, že by veškeré závazky splatilo do deseti let. Pro agenturu Reuters to v pátek uvedl šéf společnosti Jean-Francois Ott.

Hospodaření společnosti Orco skončilo v prvním pololetí ztrátou téměř 200 milionů eur, tedy zhruba pět miliard korun. Ztráta za první pololetí loňského roku přitom činila "jen" 14 milionů eur (přibližně 350 milionů korun).

Celkové dluhy společnosti Orco Group se nyní pohybují na úrovni 1,6 miliardy eur (40 miliard korun). Hodnota realitního portfolia firmy přitom během prvního pololetí klesla o 12 procent na 1,83 miliardy eur (zhruba 46 miliard korun).

 
ORCO SI VĚŘÍ
Podle viceprezidenta Orca Aleše Vobruby má firma nyní dostatek hotovosti. K ukončení činnosti nevidí důvod.
FOTO: HN - M. SVOZÍLEK

Související