Učitelům by zřejmě nemusely klesnout platy o čtyři procenta, jak o tom v pátek rozhodla sněmovna v rámci vládních úsporných opatření. Premiér Jan Fischer v pořadu TV Prima Nedělní partie řekl, že vláda bude ještě jednat se zástupci pedagogů i s dalšími představiteli veřejné správy. Školské odbory po pátečním rozhodnutí poslanců sepisují petici a nevyloučily sociální střety, pokud by se jim měly skutečně snížit mzdy.

Sněmovna na návrh vlády schválila snížení platů o čtyři procenta pro zaměstnance veřejné sféry i ústavní činitele, například poslance, senátory, ministry a soudce. Například učitelům by tak měly klesnout mzdy o zhruba 1000 korun. "Budeme o tom ještě vyjednávat, stejný pocit mají nejen školské odbory," řekl Fischer. "Poměrně dlouhý a hluboký rozhovor" o tom premiér prý vedl také s předsedkyní odborového svazu státních orgánů a organizací Alenou Vondrovou. "Budeme se tou otázkou ještě zabývat," dodal premiér.

Fischer si prý umí představit, že by politikům a dalším ústavním činitelům mohly naopak platy klesnout o více než schválené čtyři procenta. Dvacet procent, s čímž jeden z návrhů před jednáním vlády počítal, už by ale bylo zase příliš. Například u ministrů by to podle něj vedlo k tomu, že by dostávali méně peněz než jejich náměstci nebo ředitelé ministerských odborů.

V pátek poslanci při schvalování úsporného vládního balíčku a návrhu na snižování platů způsobili zmatek u zdanění náhrad. V jednom hlasování zdanění náhrad posvětili, v druhém ho zrušili. O rozporu by mohl rozhodnou Senát. Také premiér Fischer dnes uvedl, že se na zmatky kolem náhrad chce ještě podívat.

Snížení platů státem placených zaměstnanců, které vláda prosadila v rámci balíčku, by mělo ušetřit asi sedm miliard korun. U ústavních činitelů představuje úspora 126,7 milionu korun. Již dříve vláda zmrazila platy úředníkům, což přinese úsporu 2,7 miliardy korun.