Milionem vakcín proti prasečí chřipce, které bude mít Česko k dispozici, budou možná lékaři moci očkovat stejný počet lidí. Dosud se počítalo s tím, že vakcína vystačí pouze na 500.000 lidí. Nové odborné studie ale ukázaly, že asi nebude nutné dávat každému očkovanému dvě dávky, řekl v pátek v Praze novinářům předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

"Ukázalo se, že by jedna dávka mohla stačit, ale zatím to nemůžeme obecně paušalizovat," uvedl Prymula na tiskové konferenci po zasedání Evropské zdravotní akademie (EHA). "Podle mě je to otázka jednoho nebo dvou měsíců, až to bude definitivně prověřené," řekl Prymula ČTK.

Podle plánů, které v polovině září představila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, by v první vlně očkování mělo vakcínu dostat 250.000 pacientů s chronickým onemocněním a 160.000 zdravotníků. V další vlně má být očkováno asi 90.000 zaměstnanců nezbytných pro chod státu.

Nejrizikovější skupinou jsou pacienti s chronickým onemocněním dýchacích cest, dále lidé se závažným srdečním onemocněním a těhotné ženy ve druhém či třetím trimestru rizikového těhotenství.

Nebezpečí hrozí mladým lidem

Odborníci doporučují, aby byli dále očkováni zejména mladí lidé. Oproti dřívějším zvyklostem při očkování proti chřipce naopak podle Prymuly není potřeba očkovat lidi starší 65 let. "Tato kategorie je z hlediska rizik až na úplném konci (populace)," dodal.

Podle plánu by zástupci ministerstva zdravotnictví měli 30. září jednat s kraji o tom, kteří lidé očkování dostanou. Společný návrh předloží ústřední epidemiologické komisi. Pokud jej komise schválí, posoudí ho Bezpečnostní rada státu a vláda. S očkováním by se mělo začít v druhé polovině října.

Česko minulý měsíc podepsalo smlouvu o objednávce milionu dávek vakcíny. Náklady na očkování se letos očekávají ve výši 162 milionů korun, v roce 2010 asi 292 milionů korun. Suma zahrnuje kromě vakcín i náklady na jehly, stříkačky a distribuci. Pacienti za očkování připlácet nebudou.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta první vlna chřipky v Česku kulminovala ve dvou týdnech na přelomu července a srpna. Průběh naprosté většiny onemocnění byl lehký, nikdo na novou infekci nezemřel. Nejčastěji onemocněli mladí lidé ve věku od 15 do 24 let.