Slovenské ministerstvo financí se rozhodlo, že ochrání všechny, kteří si rádi zajdou na skleničku před nepoctivci, kteří při nalévání podvádějí. Připravilo zákon, podle něhož musejí mít všechny lahve s nabízeným alkoholem speciální uzávěr. Přesněji "vloženou technickou překážku zabraňující opětovnému naplnění spotřebitelského balení lihem". Ministerstvu jde i o eliminaci nelegálního prodeje lihu, při kterém stát přichází o daně.

Majitelé restaurací, někteří slovenští výrobci, ale i dovozci se chytají za hlavu. Tvrdí, že Slováky, kteří si zvykli na dobré značky alkoholu, čekají těžké časy. Zákazníci prý přijdou o možnost vychutnat si například kvalitní whisky nebo koňak. Velká část výrobců světových značek totiž speciální zátky nepoužívá.

Podle spolumajitele bratislavské restaurace Chagall Ladislava Poláka jsou připravované nové podmínky nesmyslné a navíc omezující právo svobodného výběru. "Mám pocit, že nás chce opět někdo řídit. Je to stejné jako se zákazem kouření. Pokud máte vedle sebe dvoje dveře - jedny s nápisem nekuřácká restaurace a druhé s tím, že se v ní kouří - má zákazník svobodnou volbu kam vstoupí. Stejné téma je možnost výběru alkoholu."

Myslí si, že zákon paradoxně pomůže výrobcům laciného alkoholu. "Světoznámé firmy investují do technologií, které zvyšují kvalitu výrobku. Ti, kteří vyrábějí levné druhy si řeknou, nám stačí vyměnit zátku a máme dveře na trh otevřené," dodal Polák.

Někteří výrobci alkoholu už veřejně přiznali, zákazníci sáhnou hlouběji do peněženky. Změna technologií znamená vyšší náklady, které se samozřejmě promítnou do ceny. Teď záleží jen na poslancích a na jejich zkušenostech z této oblasti. Zákon by měl vstoupit v platnost 1. ledna.

Související