Poslanci se po schválení Janotova úsporného balíku pustili do dalších úspor. Bavili se o návrhu, jak snížit platy ústavních činitelů.

Součástí Janotova balíku je i pokles platů ve státní správě o čtyři procenta. Vláda navrhla o stejné procento snížit platy politiků, prezidenta, soudců a poslanci její návrh schválil.

ČSSD původně chtěla, aby platy klesly o 20 procent.

Proti návrhu protestuje Unie soudců, která už jednou v případě podobného návrhu uspěla s podáním na Ústavní soud, který snížení soudcovských platů zrušil.

O kolik klesnou platy? 

Čtyřprocentním snížením platů ústavních činitelů, které prosadila vláda, státní rozpočet v příštím roce podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky ušetří asi 127 milionů korun.

Přehledně: Platy ústavních činitelů po přijetí Janotova balíčku - ZDE

 


Fotogalerii ze schůze najdete ZDE
Jiří ParoubekMirek TopolánekMinistr financí Janota a premiér Fischer

Sledujte on-line přenos iHNed.cz ze sněmovny.

Sledovali jsme online

 
25.9.2009 08:40 | 8:30 - Druhý den začíná

Dobrý den, vítáme vás u pokračování on-line přenosu z poslanecké sněmovny. Po čtvrtečním maratonu, ve kterém se Janotův balíček změnil k nepoznání, poslanci rozhodnou o jeho konečné podobě.

25.9.2009 08:41 | 8:40 - Otázka dne: platí to, co včera?

Čtvrtek ukázal nové pravidlo české politiky: dohody neplatí a vládne Jiří Paroubek. Šéf sociální demokracie zaskočil zejména ODS tím, že do Janotova balíku prosadil klíčové body z protikrizového plánu ČSSD - například nesnižování podpor v nezaměstnanosti. Shodu nalezl s lidovci: ve výši přídavků na děti, ale - alespoň podle toho, co říkal - i v úmyslu více zdanit hazard.

25.9.2009 08:49 | 8:50 - Tři změny za 5,3 miliard

Jak vypadají změny navrhované sociální demokracií "Janotovskými" očima: zvýšení podpor v nezaměstnanosti 2,7 miliardy navíc, zachování přídavků na děti v současné výši 0,6 miliardy navíc, vyjmutí zdravotnické části z balíku (s tím přišli i lidovci) dvě miliardy navíc.

Když projdou všechny změny, schodek rozpočtu se vyšplhá na 166 miliard. Ve hře je ovšem také zdanění hazardu, od kterého si lidovci slibují čtyři mliardy pro rozpočet. 

25.9.2009 09:00 | 9:00 - Schůze měla začít, nezačala

Je devět ráno, tedy chvíle, na kterou předseda sněmovny svolal začátek druhého dne jednání o Janotově balíku. Ve sněmovně je sice ruch, ale poslanci mají zpoždění (podívejte se v přímém videopřenosu ZDE).

Schůzi bude z počátku řídit místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová. Její partner Mirek Topolánek může být opět pouze na galerii hostům, protože se vzdal mandátu.

Do sněmovny už dorazil i premiér Jan Fischer. 

25.9.2009 09:10 | 9:10 - Nečas předčítá původní dohodu stran

Místopředseda ODS Petr Nečas oficiálně předčítá návrh tří změn, na kterých se ještě ve středu dohodly politické strany jako na úpravách Janotova balíku. Čtvrteční návrhy jdou však mnohem dál.

ODS už včera prohlásila, že podpoří pouze tyto tři změny, budou-li jiné, balík nepodpoří. Může to udělat například tím, že během hlasování odejde ze sněmovny. Tím umožní přijetí balíku, aniž by pro něj hlasovali.

25.9.2009 09:14 | 9:14 - Kalousek: Podpoříme pouze Janotův balík

Miroslav Kalousek oznamuje jménem šesti poslanců, kteří od lidovců přešli k TOP09, že podpoří pouze původní znění Janotova balíku. Nebudou hlasovat pro žádné změny.

Skončila debata, politické kluby si berou čas na poradu do 10:00.

Kalousek svolává poslance TOP09 slovy: "Svolávám poslance čtvrtého nejsilnějšího uskupení ve sněmovně do pracovny Miroslava Kalouska."

25.9.2009 09:50 | 9:45 - Sám voják v poli a taktika klubů

Zatímco se poslanecké kluby za zavřenými dveřmi radí, pro jaké z pozměňovacích návrhů hlasovat, ministr financí Eduard Janota osaměl v kuloárech sněmovny. Vypadá klidně.

Pozice velkých klubů před hlasováním se zdá být jasná.

ODS bude hlasovat jen pro tři pozměňovací návrhy, ze kterých vyplývá, že se nebude snižovat rodičovský příspěvek (pro rozpočet 2,8 mld), porodné (0,3 mld), sociální příspěvky (1,9 mld). Překvapivě ODS souhlasí i s tím, že neklesnou o padesát korun přídavky na děti. ODS samozřejmě bude hlasovat pro to, aby nebyla zavedena tzv. milionářská daň (zavedení vyšší sazby daně z příjmu pro nejlépe vydělávající)

ČSSD podpoří všechny své návrhy, tedy ty, podle kterých neklesnou podpory v nezaměstnanosti, přídavky na děti nebo podle kterých bude zavedeno šrotovné.

Lidovci se pokusí prosadit vyšší zdanění hazardu a vypuštění zdravotnických úprav z balíku.

Komunisté mají také vlastní návrhy: například dvě daňová pásma pro korporátní daň. Více by zdanili velké nadnárodní firmy, méně malé firmy.

TOP09 nebude navrhovat nic, je pro Janotův balík.

Zelení mají podobnou taktiku jako ODS (pokud jde o balík) 

25.9.2009 10:15 | 10:10 - Pokračování odsunuto na 10:30

Schůze bude pokračovat až v půl jedenácté, porady klubů jsou delší , než se předpokládalo.

Jak napsal ekonom Ondřej Schneider na svém blogu, právě se nejspíš rozhoduje o osudu jednotlivých částí balíku. "S nefalsovanym napetim jsem sledoval jednani Poslanecke snemovny... Diky primemu prenosu na webu iHned jsem byl informovan i o vzajemnych urazkach panu poslancu, coz me obzvlaste uklidnilo. Normalne mivam primy prenos nastaveny jen u Davis Cupu ci zapasu hokejove reprezentace, u politiku to bylo poprve," napsal Schneider z USA, kde nyní působí (proto píše pro nás trochu nepohodlně bez diakritiky). "Zatim opravdu neni jasne, jak dopadne hlasovani, protoze hlavni jednani se neodehravaji v primem televiznim prenosu, ale v zakulisi. Mozna, ze v noci to poslanci vsechno vyresili a upravy projdou. Ale nepredpokladam to," myslí si Schneider. Čtěte celý blog ekonoma ZDE.

 

25.9.2009 10:41 | 10:40 - ODS se radí dlouho

Poslanci ODS požádali o další pauzu. Chtějí se až do jedenácti hodin radit, jak se zachovat při hlasování.

To, co z pohledu náhodného návštěvníka sněmovny může vypadat jako zbytečné zdržování, bývá ve skutečnosti opravdovým bojem o konečnou podobu zákonů. V tomto případě Janotova balíku. V zákulisí se totiž dojednává podpora pro jednotlivé návrhy a - jako v tomto případě u ODS - se formuje postoj klubu. ODS už včera řekla, že bude hlasovat jednotně a pouze pro tři úpravy Janotova balíku.

25.9.2009 10:47 | 10:50 - Jedná ještě ODS a ČSSD

Sociální demokracie ještě na poslední chvíli jedná s ODS o tom, aby upravený balík podpořily obě strany. Sociální demokraté ovšem trvají na tom, aby se nesnižovaly podpory v nezaměstnanosti. Pokud i s tímto bude ODS nakonec souhlasit, bude vítězství Jiřího Paroubka "totální", jak řekl zpravodaji iHNed.cz jeden z poslanců ČSSD.

25.9.2009 10:49 | 10:55 - Hazard má naději, KDU-ČSL nejspíš neuspěje

Lidovecký návrh o vyšším zdanění hazardu ještě včera veřejně podpořil Jiří Paroubek. Dnes však nevypadá podpora ČSSD tomuto kroku tak silně. Poslanec Tejc (ČSSD) iHned.cz řekl, že návrh jde dobrým směrem, ale potřebuje ještě dopracovat. Je to, jak zdůraznil, jeho osobní názor.

Už včera loterijní společnost Sazka uvedla, že pokud by návrh lidovců prošel, hrozila by jí likvidace.

25.9.2009 10:56 | 10:59 - ODS vyčká, jaké návrhy projdou

ODS bude při hlasování o Janotově balíku postupovat podle toho, jaké pozměňovací návrhy projdou, řekl iHNed.cz šéf poslanců ODS Tluchoř. Ve hře jsou všechny možnosti: že bude ODS pro, pokud balík bude mít podobu, jakou měl ve středu po jednání politických stran, i že bude hlasovat proti, pokud se zvýší schodek například o deset či více miliard, řekl Tluchoř.

ODS se nejspíš po hlasování o pozměňovacích návrzích znovu poradí, co její poslanci udělají.

25.9.2009 11:06 | 11:06 - Návrh ODS přijat!

ODS si prosadila, aby o jejím návrhu, jak změnit Janotův balík, se hlasovalo hned na počátku.

Sněmovna  návrh přijala.

25.9.2009 11:10 | 11:10 - Hazard "přežil"

Poslanci zamítli návrh lidovců na vyšší zdanění hazardu.

25.9.2009 11:19 | 11:18 - Zdravotnické úpravy zůstávají v balíku

Návrh, aby mohly pojišťovny za léky, vakcíny a zdravotnické prostředky platit přímo velkodistributorům, neprošel. Ale ostatní zdravotnické body v Janotově balíku platí, včetně toho, že stát dá 200 milionů korun na povinné očkování proti pneumokokovi.

25.9.2009 11:22 | 11:22 - Podpory nezaměstnaným klesnou

Sněmovna zamítla bod, který počítal s tím, že z Janotova balíku vypadne snížení podpor v nezaměstnanosti. Bod, na kterém Jiří Paroubek dlouho trval, tedy nakonec uhájila ODS.

25.9.2009 11:35 | 11:35 - Změny hotovy, kluby se radí o celém balíku

Poslanci dokončili hlasování o změnách v balíku, nyní se radí, zda ho přijmou jako celek.

"Pokud se tak stane, schodek bude 162 miliard," předem poděkoval za odvahu ministr financí Janota.

25.9.2009 11:50 | 11:50 - Zaorálek: Navrhneme naše věci znovu

Sociální demokracie bude hlasovat pro přijetí balíku v podobě, který se jí nelíbí. Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že jeho strana přijde s návrhy, které neprosadily nyní, na dalších schůzích sněmovny.

25.9.2009 12:11 | 12:11 - KSČM proti, ČSSD pro

Komunisté potvrzují, že budou proti Janotově balíku. Sociální demokraté budou hlasovat pro. Bohuslav Sobotka říká, že hlavně kvůli třem základním bodům, které Česko potřebuje: pevný termín voleb, vládu s důvěrou lidí a rozpočet.

"Jsem rád, že jsme některé věci uhájili, jiné navrhneme později," říká Sobotka (ČSSD). 

25.9.2009 12:20 | 12:18 - Balík schválen, Fischer děkuje

Poslanci přijali balík opatření, které určí schodek rozpočtu v příštím roce 162,8 miliardy korun. Premiér Fischer ho označil za komporomis, za který děkuje.

Vláda připraví další verzi svého programového prohlášení do řádných voleb.

25.9.2009 12:37 | 12:35 - Poslanci debatují o svých platech

Ve sněmovně začal další bod programu, snižování platů ústavních činitelů.

Ve hře jsou tři návrhy: snížit je o čtyři procenta, o osm, či o dvacet. 

25.9.2009 12:44 | 2:40 - Ministr žádá jen čtyři procenta

Ministr Šimerka, který za vládu předložil návrh na čtyřprocentní snížení platů, upozorňuje, že by bylo nejlepší přijmout vládní návrh a nepožadovat, aby politikům a dalším ústavním činitelům klesly platy víc. Obává se totiž, jak by pak návrh dopadl u ústavního soudu, kam se hodlají obrátit soudci.

25.9.2009 12:50 | 12:50 - Sněmovna snížila platy sobě i jiným

Poslanci schválili vládní návrh na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta. Tento bod programu narozdíl od Janotova balíku prošel velmi rychle. Pro bylo 182 poslanců, proti 2.

Související