Index světových finančních center (GFCI), který pro každé pololetí sestavuje společnost Z/Yen, jasně ukazuje, že se do obchodních center po celém světě vrací důvěra v ekonomiku. Rating totiž klesl pouze třem z 75 hodnocených měst.

Kromě všeobecného zlepšení obchodního prostředí je z žebříčku finančních center dobře vidět i nový trend rychlého růstu konkurenceschopnosti měst v jihovýchodní Asii, především pak v Číně a Japonsku. Oproti tomu metropole západní Evropy a Severní Ameriky za asijskými tygry zaostávají a přenechávají jim své pozice v žebříčku nejkonkurenceschopnějších měst světa.

Do první desítky elitních finančních center se nově v roce 2009 dostala hned tři města z Číny a Japonska, která nahradila německý Frankfurt a severoamerická velkoměsta Toronto a Boston. Lídry světových finančních center sice zůstavají Londýn a New York, ale i jim začíná dýchat na záda dvojice Hongkong a Singapur. Rozdíl mezi druhým a třetím místem v žebříčku se jen během první poloviny letošního roku zmenšil z 81 na 45 ratingových bodů.

Podle zprávy firmy Z/Yen stojí za propadem západoevropských a severoamerických měst především strach z dopadu regulačních opatření, která omezují svobodu finančních institucí a mohou následně způsobit ztrátu konkurenceschopnosti celého odvětví finančnictví v regionu.

Zaostávání evropských měst potvrzují i ratingy finančních metropolí střední Evropy, které si sice v počtu bodů polepšily, ale v žebříčku se propadly. Praha si pohoršila o čtyři příčky a s ratingem 492 bodů obsadila až 65. místo. Přesto si ale česká metropole udržela svůj náskok před Varšavou a Budapeští.

Index světových finančních center je vypočítáván jako kombinace mnoha technických faktorů a výsledků online průzkumu mezi profesionály z oblasti financí.

V nejnovější verzi GFCI 6 bylo využito na 64 technických faktorů, které se dělí do pěti hlavních skupin: obecná konkurenceschopnost, lidé, podnikatelské prostředí, infrastruktura a přístup na trh. Například konkurenceschopnost podnikatelského prostředí finančního centra se vypočítává z hodnot indexu vnímání korupce a indexu vlivu transparentnosti prostředí na cenu kapitálu.

Technické faktory jsou při výpočtu indexu GFCI doplněny o názory profesionálních zaměstnanců z oboru. Ty jsou získávány prostřednictvím internetového průzkumu, do kterého se od doby prvního sestavení indexu v březnu roku 2007 zapojilo celkem na 1800 odborníků.

Do nejnovější verze hodnocení konkurenceschopnosti světových finančních center bylo letos zahrnuto 13 nových metropolí. Nejlépe je z nich na tom čínský Šen-čen, který se dostal do elitní světové desítky a nabízí tedy lepší finanční prostředí než například švýcarská Ženeva.


NOVÁ KONKURENCE
Mezi desítku elitních finančních center se dostala díky svému raketovému rozvoji i Šanghaj. Během jediného pololetí si polepšila v žebříčku konkurenceschopnosti o 25 míst.
FOTO: REUTERS