Účet za zdravotnické poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách šplhá do stovek milionů. Plnění hlavního volebního slibu ČSSD připravilo krajské pokladny do července o 218,4 milionu korun.

Současná praxe bude pokračovat i přes propady v příjmech krajských rozpočtů kvůli nižšímu výběru daní. Levicovým poslancům se totiž nepodařilo ve sněmovně prosadit plošné zrušení poplatků. "Já osobně budu podporovat to, abychom v proplácení pokračovali tak, jak jsme slíbili voličům," sdělil hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Na příští rok se hejtmani chtějí domluvit na jednotném postupu. Asociace krajů se podle svého šéfa a jihomoravského hejtmana Michala Haška bude problémem zabývat na pravidelné schůzi počátkem října. "V této věci očekáváme dohodu hejtmanů na celostátní úrovni," uvedla radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Hana Příleská. Hejtmanství ve svém rozpočtu letos vyčlenilo 28,7 milionu korun,

Nejhlasitějším propagátorem krajem dotovaných poplatků ve zdravotnictví je středočeský hejtman David Rath. V příštím roce na jejich úhradu vyčlení 80 milionů, tedy stejně jako letos. Jihomoravský hejtman Hašek uvedl, že v jeho regionu využívá možnost nechat si uhradit poplatek asi 60 procent pacientů, takže příští rok kraj na tento účel vynaloží do 45 milionů korun.

Kraje vyčlení peníze z rozpočtů

Většina krajů v současné době teprve připravuje rozpočet na rok 2010, proto o definitivní sumě na hrazení poplatků nerozhodly. "V současné době se připravuje návrh rozpočtu na rok 2010, to znamená, že částka na příští rok není určena. Samozřejmě s financováním regulačních poplatků budeme v rozpočtu na rok 2010 počítat," řekl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Kolik peněz vyčlení Jihočeský kraj, není podle hejtmana Jiřího Zimoly zatím jasné. "Návrh rozpočtu nyní projednávají jednotlivé odbory, o jednotlivých kapitolách, a tedy i míře hrazení poplatků se teprve povede koaliční debata," podotkl. Kraj letos na úhradu poplatků vyčlenil 100 milionů korun.

Právě na severu Moravy ale proti slibům ČSSD zasáhl soud. Postupně donutil lidi platit už v pěti lékárnách v regionu. Naposledy na začátku září v nemocniční lékárně ve Frýdku-Místku.

Další regiony jsou v odhadech zdrženlivější. Liberecký kraj počítá podle radního pro zdravotnictví Pavla Nováka s tím, že poplatky bude hradit i v příštím roce. "V současném okamžiku však nelze částku přesně určit, řešili bychom to zřejmě rozpočtovým opatřením," řekl Novák. Za půl roku tamní kraj vyplatil téměř 11 milionů korun, do konce roku bude podle odhadů potřebovat asi 20 milionů.

Hradit nadále poplatky za pacienty krajských zařízení chce i Královéhradecký kraj, o uvolnění potřebných peněz ale budou podle mluvčího hejtmanství Imricha Dioszegiho zastupitelé rozhodovat až v prosinci při schvalování rozpočtu na příští rok. Kraj původně předpokládal, že na hrazení poplatků letos uvolní letos maximálně 50 milionů korun.

Platit dál poplatky za pacienty krajských zařízení budou i v Plzeňském kraji. Od února do července vyplatil kraj zhruba 3,5 milionu korun, na letošní rok pro tyto účely vyčlenil kolem 30 milionů. Očekávání nebyla naplněna, protože lidé musí peníze ve zdravotnickém zařízení zaplatit a až zpětně zažádat kraj o jejich proplacení složenkou nebo na účet.