Úřednická vláda Jana Fischera přistoupila v pondělí na něco, co si ještě žádná česká vláda nedovolila. V rámci balíčku úsporných opatření totiž schválila snížení nákladů na platy všech veřejných zaměstnanců o čtyři procenta. Slibuje si, že tím ušetří až sedm miliard korun.

Ministryně školství už ví, že se krácení mezd učitelům i nepedagogickým pracovníkům nevyhne. "K plošnému a dočasnému snížení mezd bude muset bohužel dojít. V tuto chvíli však není rozhodnuto, zda vláda přikročí k časově omezené změně tarifů, nebo dojde k úsporám v prostředcích na motivační složky platů," řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Průměrný plat učitele v regionálním školství je 23 968 korun. Čtyři procenta představují téměř tisíc korun. Odbory už protestují: bojí se, že platy klesnou natrvalo. "Jestli někdo slibuje, že to bude na rok a že v roce 2011 se uvidí... Nechci být falešným prorokem, ale už to nikdo nevrátí," obává se šéf školských odborářů František Dobšík.

Ministerstvo školství bude navíc v příštím roce hospodařit s částkou o 1,2 miliardy nižší než letos. "Určitě to nebudou čtyři procenta, bude to daleko víc," myslí si Dobšík. Snížení platů může podle odborů ohrozit kvalitu výuky.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek již avizoval, že osobně na čtvrteční schůzi navrhne snížení platů ústavních činitelů a soudců nikoli o čtyři, ale o 20 procent. Balík úsporných opatření musí schválit sněmovna, Senát a následně podepsat i prezident.

Odbory se snížením mezd souhlasí 

Hlouběji do kapsy by od příštího roku měli mít všichni zaměstnanci ministerstev, finančních úřadů, ale i policisté, hasiči nebo učitelé. Opatření by se mělo týkat také zaměstnanců muzeí nebo neziskovek, které fungují jako příspěvkové organizace ministerstev.

Proti osekání platů přestal vystupovat i šéf odborů Milan Štěch. "Je to věc, která nám vadí. Ale jsem rád za kompromis, a proto osobně i já tento rozpočet podporuji," řekl. Budou-li někteří ministři chtít platy udržet, musí šetřit jinde. "Je na jednotlivých resortech, jestli uspoří snižováním platů, propouštěním nebo jiným způsobem," řekl HN mluvčí ministra financí Ondřej Jakob.

Proti snižování platů u policie zase vystoupil předseda policejních odborů Milan Štěpánek. "Pokud se policisté dozvědí, že se mají snížit platy, hrozí, že řada z nich od policie odejde. Nemám konkrétní propočty, ale mohlo by se to týkat značného počtu lidí," řekl Štěpánek.