ODS "se skřípěním zubů" podpoří Janotův balíček opatření pro snížení deficitu státního rozpočtu. Klade si ale podmínku, že návrh zůstane v podobě, kterou v pondělí schválila vláda. Nesmí se z něj stát trhací kalendář, uvedl místopředseda ODS Petr Nečas. Pokud by poslanci pozměňovacími návrhy omezili dopad opatření na výdajové straně rozpočtu, občanští demokraté by pro návrh nehlasovali.

ODS je podle Nečase připravena balíček podpořit, pokud se parlamentní strany dohodnou na tom, že bude schválen jako celek a sněmovna do něj nebude dále zasahovat. "Pak i občanští demokraté, byť se skřípěním zubů, brbláním a kritikou budou ochotni tento návrh podpořit. Ale pokud by se z něj opravdu měl stát trhací kalendář a výsledkem by bylo pouze jednorázové, plošné, masivní navýšení daní, tak to bychom ho mohli podpořit jen s obrovskými potížemi," řekl. 

Nečas kritizoval především to, že opatření znamenají zvýšení příjmů rozpočtu o zhruba 50 miliard korun a pokles výdajů o asi 25 miliard. To podle něj představuje nejvýznamnější navýšení daní v Česku za posledních deset let. Balíček proto podle něj není úsporný a ani protikrizový.

ODS by nejraději podpořila vyvážený poměr mezi zvýšením daní a redukcí výdajů. Místopředseda ODS také varoval, že se levicové strany pokusí ve sněmovně omezit výdajová opatření balíčku. Jeho výsledná podoba pak podle Nečase může být taková, že vzrostou daně o 50 miliard a výdaje poklesnou pouze o 10 miliard.

Ministr financí Eduard Janota označil názor ODS za nekorektní a "ne zcela fér". "My jsme nesnižovali o 25, ale o 64 miliard," upozornil Janota s tím, že už se k názorům politických stran nehodlá vyjadřovat až do jednání s předsedy stran. "Nechtěl bych tady vířit vášně a emoce. Toto je moje poslední prohlášení," uzavřel.  

ČSSD chystá změny 

Beze změny nenechá Janotův balíček ČSSD. Její poslanci při čtvrtečním projednávání ve sněmovně předloží pozměňovací návrhy. Nelíbí se jim zvýšení nižší sazby DPH z 9 na 10 procent, spotřební daně u pohonných hmot a škrty směřující k rodinám s dětmi. Pokud by prošly tyto změny, první místopředseda ČSSD a stínový ministr financí ujišťuje, že schodek nepřekročí 155 miliard korun.

Vlastní zásahy do schodku rozpočtu chtějí socialisté kompenzovat zvýšením daní právnických osob o dvě procenta a zavedením daňové progrese u příjmů fyzických osob. Šetřit chtějí také na platech ústavních činitelů, které by příští rok měly klesnout o 20 procent. Vláda na své pondělní schůzi tento návrh ČSSD nepřijala, mzdy poslanců, senátorů a také soudců či státních zástupců podle kabinetu mají klesnout stejně jako zaměstnancům ve veřejné sféře o čtyři procenta.

KSČM balík nepodpoří, TOP 09 ano

Komunističtí poslanci nepodpoří vládní návrhy na snížení deficitu veřejných financí. "Vládní balíček úsporných opatření je pro KSČM nepřijatelný. Svou podstatou zasahuje nejvíce nízkopříjmové vrstvy obyvatel, především mladé rodiny a důchodce," sdělil Petr Braný, zástupce KSČM v rozpočtovém výboru. "Ve svém důsledku přijatá opatření jsou nesystémová a vytváří jen další pocit nejistoty pro všechny občany, včetně podnikatelů. KSČM vládní balíček úsporných opatření jako celek v žádném případě nepodpoří," dodal poslanec Braný.

KSČM zřejmě předloží několik vlastních doplňujících návrhů. "Zásadně nesouhlasíme se zvýšením DPH z 9 na 10 procent, naopak se domníváme, že by sazba měla jít zpět k 5 procentům," řekl v ČT předseda komunistů Vojtěch Filip. Jeho strana chce schodek srazit s využitím zisků společností ČEZ a České národní banky.

Lídr TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek naopak nabádá ostatní strany, aby nepodporovaly žádné pozměňovací návrhy. TOP 09 podle něj také žádné změny proti návrhu nepodpoří. "Sociální demokracie se zřejmě chystá předložit návrhy, které by to více přibližovaly voličům ČSSD. Ale pokud se tak budeme chovat všichni, tak výsledek je, že nebude nic," řekl ČTK. "Úřednická vláda předložila kompromis a já velmi naléhám na to, abychom všichni měli odvahu ten kompromis přijmout, byť se řada kroků nelíbí tomu či onomu," dodal.

KDU-ČSL se oficálně vyjádří až v úterý. Na 10. hodinu svolali lidovci tiskovou konferenci. 

Balík v legislativní nouzi

Úsporný balíček ministra Eduarda Janoty má snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun. Bez balíčku by schodek rozpočtu činil rekordních 230 miliard Kč. Pokud by se nepodařilo jej snížit, zváží vláda své další působení.

O definitivní podobě balíku budou rozhodovat na své čtvrteční schůzi poslanci. Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček v pondělí odpoledne vyhlásil stav legislativní nouze, který umožňuje schvalování ve zrychleném řízení (jedno čtení zákonů namísto tří), zákonodárci budou moci ale předkládat pozměňující návrhy. "Na žádost pana premiéra vyhlašuji stav legislativní nouze od 21. září do 30. září," prohlásil Vlček.

Ve stejném režimu mají poslanci ve čtvrtek jednat i o návrhu na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta. Sněmovna ještě před jednáním o pořadu schůze posoudí, zda stav legislativní nouze trvá. Pokud by poslanci dospěli k závěru, že podmínky pro jeho vyhlášení pominuly, zruší jej.

Stav legislativní nouze vyhlásil naposledy v dubnu 2006 tehdejší předseda sněmovny Lubomír Zaorálek, a to kvůli tehdejším záplavám. Sněmovna pak umožnila přesunout pět miliard korun na povodňové škody.

Podívejte se, kde vláda získá prostředky na snížení deficitu rozpočtu na 155,3 miliardy korun