Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva je poměrně velká šance dosáhnout do konce roku dohody s USA o strategických obranných zbraních. Šéf ruského státu to řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNN jen pár dní poté, co Spojené státy oznámily, že ustupují od svého plánu vybudovat ve střední Evropě nové součásti protiraketové obrany.

"Jestli se do konce roku dohodneme (o strategických útočných zbraních), a šance jsou poměrně velké, bylo by to velmi užitečné nejen pro nás, ale i pro celé světové společenství," řekl Medveděv.

"Jen není třeba říkat, že to děláme pod vlivem nějakých vnitřních příčin, protože to se vždy bude považovat za dost nepřátelské a nebude to odpovídat reálné situaci," upozornil šéf ruského státu. Zdůraznil, že vše, co dělá Rusko, mu velí jeho národní zájmy, stejně tak jako vše, co dělá vláda USA, dělá kvůli národním zájmům USA.

Obama: Kvůli Rusku jsem to nedělal 

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro jinou telivizi CBS důrazně odmítl, že jeho rozhodnutí odstoupit od vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě ovlivnil odpor Ruska.

 

Obama podotkl, že s jeho rozhodnutím je nicméně spjato pozitivum, že představitelé Ruska budou "o něco méně paranoidní" vůči Spojeným státům.

Obama si od některých politických kruhů ve světě i na domácí scéně vysloužil kritiku, že svým rozhodnutím nevybudovat ve střední Evropě protiraketový štít ustupuje Rusku, jehož přízeň si chce získat pro budoucí politická jednání. Rusko se proti plánu na obranný systém, jehož prvky měly být umístěny v Česku a Polsku, ostře ohrazovalo a považovalo ho za přímé ohrožení své bezpečnosti.

"Mým úkolem nebylo vyjednávání s Rusy," ohradil se podle agentury AP Obama proti této kritice.

Medveděv: S Obamou mám dobré vztahy 

Jeho protějšek Dmitrij Medveděv soudí, že doposud se mezi Ruskem a novou americkou vládou vyvíjejí pozitivní vztahy, osobně mezi ním a prezidentem Barackem Obamou a stejně tak jako mezi ministry obou zemí.

Zdůraznil, že je důležité hovořit podobným jazykem. "Bohužel se to nedařilo v posledních letech s předchozí vládou, i když do té doby jsme se mohli domluvit o všech otázkách, které byly na společném programu. Nebudu skrývat, v určitých situacích jsme se přesto snažili pomoci našim americkým kolegům, hlavně po událostech z 11. září," řekl Medveděv.

Medveděv ve stejném rozhovoru pro CNN také mluvil o vztazích Izraela a Íránu. Dostal jsem ujištění, že Izrael na Írán nezaútočí, řekl Medveděv pro CNN. Podle Medveděva by byl izraelský útok na Írán nejhorší věcí, jakou si lze představit.