Mladí Íránci se po začátku školního roku vrátili do hlavního města, opět se oblékli do zelené a vyrazili do ulic podpořit opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího. V ulicích Teheránu tak v pátek vypukly první masové demonstrace od poloviny července, kdy zeslábly protesty proti vítězství Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách.

Opoziční stoupenci využili toho, že v pátek v Íránu probíhají oslavy Dne Jeruzaléma, konaných každoročně na podporu Palestinců. V ulicích skandovali Músávího jméno, vyzývali vládu k rezignaci, apelovali na propuštění politických vězňů a slibovali "Smrt diktátorům". Podle výpovědí svědků se demonstranti střetli s bezpečnostními složkami, které nejméně deset z nich zatkly.

"Bezpečnostní síly právě zadržely přes deset lidí. Tlačí demonstranty a bijí je," řekl jeden ze svědků agentuře Reuters.

Odpůrcům v ulicích kromě policie a provládních milic basídž čelí i stoupenci Ahmadínežáda. Agentura AFP uvedla, že obhájci stávajícího režimu na demonstraci mimo jiné napadli bývalého íránského reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího.

Ahmadínežád popřel holocaust

Přívrženci stávajícícho íránského režimu pokřikovali tradiční hesla: "Smrt Americe", "Smrt Izraeli" a mířili k budově univerzity, kde prezident přednesl svůj projev před tradičními pátečními modlitbami.

V proslovu Ahmadínežád zopakoval své tvrzení, že holokaust je "lež" vymyšlená jako záminka k vytvoření židovského státu, jemuž mají Íránci náboženskou povinnost stavět se na odpor.

"(Holokaust jako) záminka k vytvoření sionistického režimu je falešná. Je to lež založená na neprokazatelném, smyšleném tvrzení," prohlásil prezident před shromážděnými věřícími na teheránské univerzitě. "Stavět se na odpor proti sionistickému režimu je národní a náboženskou povinností," dodal.

Íránská vláda ve čtvrtek pohrozila rozhodnou akcí proti všem, kdo by dnešek chtěli zneužít k protivládním demonstracím. Poražení kandidáti z prezidentských voleb Músáví a Mahdí Karrúbí ale na ně slíbili přijít.

V Íránu panuje napjatá situace od červnových prezidentských voleb, v nichž obhájil svůj mandát Ahmadínežád. Opozice prohlásila, že hlasování bylo poznamenáno podvody, a svolala masové povolební protesty, proti nimž tvrdě zakročila policie. Íránské úřady přiznaly, že zatčeny byly 4000 lidí a zabity asi tři desítky.