Rakušané investují do českého zdravotnictví - společnost Vamed, která je předním světovým hráčem v oblasti poskytování zdravotní péče a turistiky za zdravím, před několika dny převzala českou firmu Mediterra. Mediterra v Česku provozuje čtyři zdravotnická zařízení a je to firma známých jmen.

Její jednatelkou je bývalá senátorka Helena Rögnerová. Ve svém týmu má Pavla Koláře, tedy lékaře, který pečuje o českého prezidenta, či Karla Lewita, zakladatele manuální medicíny v Česku.

Mezi klienty Mediterry se pak řadí vrcholoví sportovci - od hokejisty Patrika Eliáše až po mistryni světa ve slalomu na lyžích Šárku Záhrobskou. Personál Rehabilitační kliniky Malvazinky - bývalého zařízení Sanopz -, která spolu se zařízeními v Tanvaldu, Sedlčanech a Neratovicích patří do portfolia Mediterry, se staral také o známý zlomený malíček hokejisty Jaromíra Jágra.

Cenu, kterou rakouská firma zaplatila, společnosti odmítly zveřejnit. Výhodou tuzemských nemocnic by však mělo být získání know-how ze zahraničí, zvýšení kvality péče a zavedení evropských standardů.

Mediterra navíc nemusí být jedinou společností, kterou rakouský dravec v Česku získá. "Nyní je pro nás nejdůležitější poskytovat dobrý servis, ale když se nám naskytnou další příležitosti k nákupu, budeme je určitě pečlivě zvažovat a posuzovat," řekl HN jednatel firmy Vamed Jochen Sagadina.

Jedna rakouská firma už v Česku působí - mělnickou nemocnici roku 2007 získala Kooperativa, jejímž akcionářem je největší rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group.

Mezi největší soukromé firmy působící v tuzemském zdravotnictví nyní patří Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka či Multiscan řeckého podnikatele Sotiriose Zavalianise.Rögnerová
Exministryně v rakouských službách. foto: hn

Související