Zástupci zaměstnavatelů a odborů na jednání takzvané tripartity podpořili rozhodnutí zrušit uplatnění slevy na pojistném na sociální zabezpečení v letech 2010 až 2011. To by státnímu rozpočtu přineslo úsporu 18 miliard korun. Sdělil to mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil dodal, že odboráři a zaměstnavatelé společné požadavky předají ministru financí Eduardu Janotovi.

"Zaměstnavatelské organizace se kvůli nutnosti zvýšit stabilitu rozhodly při dnešním jednání tripartity učinit vstřícný krok a navrhly několik opatření, která by mohla přispět ke snížení hrozícího 230 miliardového státního deficitu," uvedl Mostýn.

K návrhům zaměstnavatelů zastupovaných Svazem průmyslu a dopravy ČR a Konfederací podnikatelských a zaměstnavatelských svazů se připojily odborové organizace, Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů.

Zaměstnavatelé i odboráři podporují i zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro pojistné pro rok 2010 ze 48násobku na 72násobek průměrné mzdy.

Co zachovat

Na druhé straně zaměstnavatelé požadují, aby v nemocenském pojištění byly zachovány právní úpravy platné pro rok 2009 i pro rok 2010, tedy zachování sazby pro nemocenské pojištění 2,3 procenta a zachování refundace 50 procent náhrady mzdy. Zaměstnavatel by tak poskytoval i nadále náhradu mzdy v prvních 14 kalendářních dnech. "K tomu jsme nedali negativní stanovisko," dodal za odbory Zavadil.

Opatření na straně výdajů by se podle zaměstnavatelů a odborářů neměly dotknout výzkumu a vývoje, vzdělávání, dopravní infrastruktury a spolufinancování strukturálních fondů.

"Považujeme za nutné, aby deficit na rok 2010 byl nejvýše 160 miliard a v tomto úsilí má vláda premiéra Jana Fischera naši podporu," uvedl viceprezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák. Vzhledem k neustále se měnící politické situaci považují zaměstnavatelé za klíčové, aby nynější vláda byla vybavena odpovídající kompetencemi do doby konání příštích voleb.

Podnikatelé získali dočasné slevy na sociálním pojištění 1. srpna. Sleva, kterou budou moci zaměstnavatelé využít jen do konce příštího roku, má snížit náklady na pracovní sílu a zajistit udržení pracovních míst. Slevy na sociálním pojištění patřily mezi nejpopulárnější protikrizová opatření mezi podnikateli, na prvním místě toto opatření uvedly dvě třetiny tuzemských podnikatelů.

Tato sleva snižuje podle Petra Frische z PricewaterhouseCoopers ČR cenu práce a zvyšuje konkurenceschopnost českých společností. "Vazba na počet zaměstnanců s nižšími a průměrnými mzdami je však diskutabilní, jelikož v odvětvích s vyšší přidanou hodnotou jsou obecně i vyšší mzdy a není důvod tato odvětví z některých opatření protikrizového plánu vylučovat, ba spíše naopak," řekl.