Známý americký investor Warren Buffett možná mohl zachránit Lehman Brothers. Rok poté, co investiční banka zkrachovala, uvedl v rozhovoru pro televizní stanici CNBC, že byl požádán, aby pomohl finanční dům zachránit.

Krátce před tím, než Lehman Brothers padla, ji chtěla koupit britská banka Barclays. Transakci by ale britská vláda povolila pouze v případě, že by se Barclays podařilo aktiva Lehman Brothers pojistit. Proto se šéf britské banky Bob Diamond obrátil na Buffetta a jeho impérium Berkshire Hathaway. Zhruba polovinu celkového příjmu holdingu totiž tvoří pojišťovací byznys.

Buffett šéfa Barclays požádal, aby mu zaslal faxem návrh podmínek dohody. Diamond však místo toho zanechal miliardářovi potřebné informace v hlasové schránce. Téměř 80letý Buffett si ale neuměl zprávu v mobilu poslechnout a tak považoval celou věc za vyřízenou.Teprve 10 měsíců poté zjistil, že ho Diamond přece jen kontaktoval. Mezitím už ale Lehman Brothers zkrachovala.

Odborníci v USA se domnívají, že se "věštec z Omahy" jen "nejapně vymlouvá" a podezřívají ho, že se nechtěl plést do cesty tehdejšímu americkému ministrovi financí Henrymu Paulsonovi, a riskovat tak spor.

Buffett odmítl i pomoc pojišťovně AIG s tím, že potřebovala mnohem víc peněz, než mohl poskytnout. AIG nakonec zachránila vláda.

Související