Při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli ve středu ráno mladý kriminalista a recidivista, který měl nastoupit do výkonu trestu. ČTK to na místě činu sdělila policejní mluvčí Iva Knolová. V souvislosti s případem pátrají policisté po dalších dvou pachatelích. Od roku 1990 bylo ve službě zastřeleno 13 policistů.

Kriminalisté získali informace, že v Řeporyjích pobývá osmadvacetiletý muž s bohatou trestní minulostí. Věděli, že je pravděpodobně ozbrojen. Vypravili se pro něj, recidivista jim však začal ujíždět v autě. Srazil se s policejním vozem a při útěku zastřelil poblíž Řeporyjského náměstí sedmadvacetiletého policistu. Potom se snažil uprchnout blízkou zahradou, kde ho zastřelil policistův kolega.

Místo činu zkoumali vyšetřovatelé

Zastřelený policista pracoval na Obvodním ředitelství policie Praha II, byl údajně svobodný a bezdětný. Zatím není zřejmé, zda další dva hledaní pachatelé jeli v autě s recidivistou. Mluvčí uvedla pouze to, že byli na místě činu.

Na Řeporyjském náměstí se dopoledne pohybovalo několik desítek policistů v civilu i v uniformách, kteří prostor obehnali páskou. Za ní se shromáždili zvědavci z okolních domů. Prohlíželi si prostřílenou škodovku pachatele, která se zarazila o pouliční lampu a dopravní značku.

Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová ČTK řekla, že k nahlášené střelbě vyjížděli záchranáři krátce po osmé hodině ranní. O život obou těžce zraněných mužů neúspěšně bojovali přímo na ulici.

Již 13 zastřelených policistů

V Praze se střílelo i minulý týden, a to po rozepři skupiny lidí v blízkosti Slovanského domu v centru města. Tehdy ale při střelbě nebyl nikdo zraněn a domnělého pachatele policie zadržela. O den později se ke střelbě uchýlili také policisté, kteří tak v Praze 5 zastavili muže ujíždějícího v kradeném autě. I tato událost se obešla bez zranění.

Od roku 1990 zemřelo v souvislosti s přímým výkonem služby celkem 94 policistů, sdělila ČTK Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia. Nejčastější příčinou úmrtí byla souvislost s dopravní nehodou, ve 13 případech byli policisté ve službě zastřeleni. V loňském roce byl zastřelen jeden policista, letos, včetně tohoto případu, dva. V dubnu se stal obětí střelby elitní detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterého v Říčanech u Prahy zabil jeho informátor několika ranami do hrudníku. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Policisté, kteří pracují v hlavním městě, se stávají terčem útoků častěji než jejich kolegové v jiných regionech. Ze statistik vyplývá, že v prvním pololetí letošního roku čelili pražští policisté celkem 54 útokům. Většinu z nich přečkali bez zranění. Obecně se čeští policisté nejčastěji setkávají s přímým fyzickým útokem údery nebo kopy, druhým nejčastějším způsobem je použití vozidla.

Od ledna do konce června stříleli pořádkoví policisté ve službě celkem osmadvacetkrát, v dalších 67 případech použili pouze varovný výstřel.

Související