Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach se v úterý ráno jako obvykle přihlásil na komunitní síť Facebook a zapsal si: "Kapr si jede vypustit rybník."

Poté nasedl bývalý ministr do auta a vyrazil do Prahy na jednání grémia sociálních demokratů. Přijel s půlhodinovým zpožděním a nestačil se divit.

Místo rozpouštění Poslanecké sněmovny totiž vedení jeho strany právě řešilo, jak vycouvat z předčasných voleb, o něž ČSSD usilovala už více než rok.

"Vůbec nic jsem netušil. Přijel jsem pozdě kvůli dopravní zácpě a když jsem dorazil, už byla v plném proudu diskuse o tom, že nepodpoříme rozpuštění sněmovny a že chceme volby až v řádném červnovém termínu," vyprávěl odpoledne Škromach.

Mail, který všechno změnil

Ještě v pátek dopoledne šéf ČSSD Jiří Paroubek tři hodiny usilovně přemlouval vlastní poslance, aby podpořili změnu ústavy, která umožní předčasné volby. I když to nebylo snadné, prosadil nakonec svou.

V sobotu na zasedání ústředního výkonného výboru strany pak straníky burcoval do předvolební kampaně.

V pondělí odpoledne ale šéf ČSSD dostal mail, který všechno změnil. Desítka právních expertů, mezi kterými byl třeba děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch nebo právník Václav Pavlíček, totiž sociální demokracii napsala, že podle nich může Ústavní soud i napodruhé zrušit předčasné volby.

Paroubek proto okamžitě svolal jednání, na které přizval jen zvlášť vyvolené. Sám říká, že se ho účastnili "někteří právníci". V noci pak bylo jasno - Jiří Paroubek se rozhodl, že předčasné volby nepodpoří.

"Byl jsem v pondělí v Bruselu a všem vysvětloval, kdy budeme mít předčasné volby. Když jsem se vrátil, dostal jsem večer do mailu ony právní analýzy. V tu chvíli jsem se začal bát, že předčasné volby taky nemusí být," popisoval Lubomír Zaorálek, další člen vedení ČSSD.

Po 45 minutách to bylo jasné

Zasedání předsednictva ČSSD začalo v úterý v půl osmé ráno v Lidovém domě. Sešlo se na něm celé vedení - jihomoravský hejtman Michal Hašek, pardubický hejtman Radko Martínek, předseda sněmovny Miloslav Vlček, šéf marketingu ČSSD Jaroslav Tvrdík a také Paroubkův blízký spolupracovník Jan Birke.

"Jednání zahájil Jiří Paroubek. Nepřišel s návrhem, jen nás seznámil s fakty. Pak jsme se všichni začali bavit o riziku, které hrozí. Diskutovali jsme klidně a asi po 45 minutách to bylo jasné. Došli jsme k tomu, že předčasné volby by mohl zrušit Ústavní soud, a proto že musíme podpořit až červnový termín," popisuje jednání Michal Hašek. I on tvrdí, že do poslední chvíle nevěděl, co se stane.

Dozvěděli se to z televize 

Chvíli před desátou hodinou vystoupili sociální demokraté před novináře a bylo jasné, že předčasné volby v listopadu nebudou. Rozhodnutí bylo tak náhlé, že ho Paroubek nestihl říct ani Mirku Topolánkovi a Janu Fischerovi. Oba se to dozvěděli až z televize.

Bylo to těžké rozhodnutí, samozřejmě. Sociální demokracie vede v preferencích a mohla volby jednoznačně vyhrát," tvrdí Paroubek.

Sociální demokraté každopádně nechtěli riskovat zrušení listopadových voleb. "Zkrátka se vyhodnotila všechna rizika. Dát za to dalších 150 milionů a riskovat zrušení se nikomu nechtělo," glosoval rozhodnutí už pod podmínkou anonymity jeden z účastníků jednání.

Podle ústavy se nadcházející řádné volby do Poslanecké sněmovny musejí konat nejpozději 28. a 29. května příštího roku.