Ministr financí Eduard Janota se odhodlal k něčemu, co si zatím žádná vláda nedovolila. Hodlá totiž kvůli úsporám v rozpočtu snížit platy všech veřejných zaměstnanců o tři procenta. Nižší platy by tak od příštího roku měli brát nejen finanční úředníci nebo zaměstnanci ministerstev, ale například i učitelé.

"Snížení platů ve veřejné sféře o tři procenta přinese do státní pokladny šest miliard," řekl včera Janota na snídani týdeníku Euro.

V rozpočtu tím chce uspořit stejně peněz, kolik bude muset vydat na vyšší podpory v nezaměstnanosti, úlevy pro rodiny s dětmi, vyšší přídavky na děti a na šrotovné. Poslanci tyhle změny schválili minulý týden. "Snížení platů státních úředníků je nový návrh z úsporného balíčku, který bude ještě schvalovat vláda," řekl včera HN Janota.

Jeho plán se celkem logicky vůbec nelíbí odborářům. "Je to šokující zpráva a já s tím zásadně nesouhlasím. Dopadlo by to bez rozdílu na všechny zaměstnance. Janota se jen snaží škrtat ve výdajích rozpočtu, ale s předraženými zakázkami nic nedělá," zlobí se šéfka Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

To, jestli budou odboráři kvůli Janotově návrhu protestovat, ale zatím Vondrová prozradit nechce. "Ta informace je příliš čerstvá," dodává Vondrová.

Janotův plán snížit platy veřejných zaměstnanců kritizuje i opoziční ČSSD. "S poklesem platů veřejných zaměstnanců zásadně nesouhlasíme. Místo toho navrhneme snížení platů všech ústavních činitelů o 20 procent," kontruje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Janotovy úspory naopak podporují ODS a TOP 09. Snížení platů veřejných zaměstnanců je v každém případě docela pravděpodobné. Vláda o něm může rozhodnout bez toho, aby jí to schválili poslanci.ŠKRTAT MUSÍME JEŠTE VÍC
Ministr financí Eduard Janota si chválí, že od premiéra má pro plánované škrty plnou podporu. foto: ctk

Související