Inflace britských spotřebitelských cen v srpnu klesla na 1,6 procenta z 1,8 procenta za červenec. Centrální statistický úřad Británie uvedl, že pokles zajistila levnější ropa.

V srpnu se tak míra britské inflace spotřebitelských cen dostala hlouběji pod cílovou úroveň dvou procent, kterou stanovila centrální banka Británie. Údaj je zároveň nejníže od ledna 2006, kdy byla inflace na stejné úrovni 1,6 procenta.

Výsledný hlavní údaj těží z poklesu světových cen ropy, které se loni v červenci vyšplhaly na historické maximum nad 147 dolarů za barel. Nyní jsou pod 70 dolary.

Ceny starších aut ale vzrostly během měsíce o 2,2 procenta a meziročně byly vyšší o 4,4 procenta. Jde o nejvyšší meziroční podražení od začátku záznamů z roku 1997.

Srpen: Inflace pod dvěma procenty není problém - čtěte ZDE

Červenec: Inflace v Británii se už dostala do normy - čtěte ZDE

Duben: Británie sklouzla do deflace. Poprvé po 50 letech - čtěte ZDE

Analytici dodávají, že se inflace může v následujících měsících vydat vzhůru, protože se v případě ropy postupně vytratí meziroční skok, napsala agentura AP. "Vyšší ceny ropy a zrušení nižší daně z přidané hodnoty zvedne opět inflaci někdy na konci roku," reagovala Vicky Redwoodová z Capital Economics.

Celkový obraz je podle ní ale takový, že inflace bude v příštím roce a později klesat na velmi nízké úrovně. Hlavním rizikem pak bude delší doba deflace, dodala Redwoodová.

Statistici také zveřejnili širší index maloobchodních cen, který zahrnuje i náklady na bydlení a úroky hypotečních úvěrů. Tento ukazatel se zvýšil ze záporných 1,4 procenta za červenec na srpnových minus 1,3 procenta, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru