Boje proti Talibancům v pákistánském údolí Swat se v pondělí zintenzívnily. Pákistánské bezpečností složky mají totiž spadeno na čerstvého vůdce Talibanu, samozvaného klerika Fazlulláha. Obklíčily ho a podle výroků velitelů armády by ho chtěli dopadnout ještě v pondělí. Informuje o tom agentura Reuters.

„Náš tým nyní prozkoumává oblast, hledáme především jeho a další dva muže. Je jisté, že nemůže uniknout z údolí Swat,“ uvedl nejmenovaný zdroj z velení armády. „Týl talibanské vzpoury byl rozbit,“ potvrdil informace ministra vnitra Rehman Malik.

Při akci bylo údajně již zabito šestnáct bojovníků a 172 Talibanců se vzdalo. Padl také jeden pákistánský voják. „Nemají na výběr – buď zemřou, nebo se nám vzdají,“ popsal situaci vzbouřenců major Muštak Chan.

Pokud se pákistánským jednotkám podaří Fazlulláha dopadnout, bude to již několikátá úspěšná akce v údolí Swat v posledních měsících. V srpnu byl totiž při útoku Američanů zabit vůdce tamního Talibanu Baitulláh Mahsúd, jen o pár dnů později byl zadržen jeho mluvčí Maulví Umar.

Smrt Mehsúda vyvolala podle pakistánské vlády nestabilitu v řadách Talibanu, jeho vůdci prý nyní bojují o pozice. Pakistánské úřady také uvádějí, že od začátku ofenzívy letos v dubnu padlo již přes dva tisíce Talibanců.

Podle analytiků však prý zatím nelze říct, zda je rána zasazená Talibanu smrtelná nebo jestli se mu podaří znovu přeskupit a vzmoci se k protiúderu.

Vliv na situaci v Afghánistánu

V Pákistánu také přes formální nesouhlas vlády pokračují akce americké armády. V pondělí tu jejich letouny zaútočily na vozidlo v Severním Vaziristánu nedaleko afghánské hranice, mezi padlými ale prý byli pouze řadoví bojovníci Talibanu.

Úspěch protitalibanské ofenzívy v Pákistánu ostře kontrastuje se situací v Afghánistánu, kde je podle zprávy Mezinárodní rady pro bezpečnost a spolupráci Taliban zpět na 97 procentech území.

Pokud se Pákistáncům podaří vytlačit Taliban ze svého území, budou představitelé USA pravděpodobně usilovat o jejich zapojení do operací v Afghánistánu. To je ale podle Reuters málo pravděpodobné, protože Pákistán se soustředí hlavně na zabránění útoků na svá města a obyvatele. A jestliže vládní akce proti pákistánským Talibancům se těší silné podpoře veřejnosti, zřejmě o mnoho méně popularity by měla akce, při které by afghánští vojáci umírali v zahraničí.

Analytici také varují, že pokud Talibanci nedokáží znovu získat své pozice v Pákistánu, mohli by se o to více soustředit na pomoc svým afghánským spolubojovníkům.