Válka mezi naftovým magnátem Karlem Komárkem a jeho bývalým obchodním partnerem Davidem Beranem graduje. Beranovi, kdysi jednomu z nejbohatších českých byznysmenů, hrozí, že přijde o poslední větší majetek, který mu v České republice zbývá - o společnost Profireal Group, která zastřešuje splátkovou firmu Profi Credit a sesterskou Profi Debt, zaměřenou na odkupování a vymáhání pohledávek.

Jak zveřejnila Komárkova právní kancelář Glatzová & Co. formou placeného inzerátu v pondělních HN, obstavila Komárkova strana v rámci probíhajícího exekučního řízení Beranovy akcie holdingu Profireal Group, sídlícího v Holandsku.

"V důsledku této skutečnosti je protiprávní jakákoliv dispozice s dotčenými akciemi panem Beranem, společností Profireal Group nebo členy jejího statutárního orgánu," píše se v inzerátu. Podle oznámení byla exekuce zahájena poté, co Beran Komárkovi nezaplatil 1,5 miliardy korun odškodného, jak mu už v květnu uložil arbitrážní soud v Paříži.

Profireal je na prodej

Šéf Profirealu David Chour ale tvrdí, že oznámení je lživé a akcie v žádném případě obstaveny nejsou. "Akcie Profirealu jsou v listinné podobě. Podle mých informací v žádném případě nebyly zabaveny, lze s nimi volně disponovat," tvrdí Chour, podle něhož smyslem inzerátu Komárkových právníků je klamání veřejnosti.

Chour zároveň HN potvrdil informace, jež kolují už delší dobu mezi lidmi ze splátkařské branže: Profireal je na prodej. "Nikdy jsme netajili, prodej skupiny nebo její části považujeme za variantu, jak získat další finanční zdroje na rozvoj našeho byznysu. Kdyby někdo přišel s vhodnou nabídkou, je možno se na prodeji domluvit," řekl. Firmy z oboru podle jeho slov projevovaly zájem o Profireal už v minulosti, nyní jsou kontakty intenzivnější. "V návaznosti na medializaci sporů pana Berana s panem Komárkem se tyto nabídky v poslední době objevují častěji, zvažujeme je. Žádné konečné rozhodnutí ale nepadlo," řekl Chour.

Letos očekává Profireal zisk 5 milionů eur

Profireal, který kromě České republiky poskytuje služby také v Polsku a Bulharsku, čeká letos podle Choura zisk ve výši 5 milionů eur při zhruba 130milionovém obratu. Loni byla firma v mírné ztrátě, v roce 2007 měla zisk kolem šesti milionů eur. "Letos jsme zaznamenali sice pokles v oblasti spotřebitelských půjček, zato nám výrazně roste byznys v oblasti odkupu a vymáhání pohledávek," řekl Chour.

Komárek se s Beranem soudí o akcie strojírenských Vítkovic, v nichž Beran po privatizaci získal 45procentní podíl. Před třemi lety se názorově rozešel s majoritním vlastníkem Vítkovic Janem Světlíkem a podíl nabídl k prodeji Komárkovi. Podle rozhodnutí několika tuzemských soudů tím ale porušil Světlíkovo předkupní právo a akcie musí vydat Světlíkovi. Přesto rozhodla v květnu pařížská arbitráž, že má podíl předat také Komárkovi a zároveň mu vyplatit odškodné v celkové výši 1,7 miliardy korun.

Beran se s Komárkem soudil i o další majetky a v průběhu vleklé obchodní války přišel o mnohamiliardové podíly ve firmách ŽDB Bohumín a Bonatrans. Zkrachovala mu řada menších projektů, jež původně plánoval spolu s Komárkem. Od letošního jara čelí také vyšetřování kvůli čtvrtmiliardovému daňovému úniku.