Ministr vnitra Martin Pecina požádal předsedu ODS Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení proti útočníkům, kteří ho zranili během volební kampaně na Břeclavsku. Topolánek ministrovu výzvu odmítl. O podivné snaze nad rámec kompetencí ministra informovaly středeční Lidové noviny. Vzápětí označil Pecina jejich článek za nepravdivý.

"Udělal jsem to z prostého důvodu, protože kdybychom to trestní řízení... nebo kdyby to trestní řízení bylo zastaveno, tak by se celá situace uklidnila," vysvětloval Pecina. Topolánkovi osobně telefonoval, chtěl prý docílit toho, aby byl případ klasifikován jako přestupek a stíhání útočníků bylo zastaveno.

"Já jsem to odmítl," uvedl bez dalšího komentáře Topolánek. Podle deníku navíc trestní oznámení na čtveřici lidí nepodal předseda ODS, ale šéf akce Léto s Topolem Zdeněk Mokrý. Ani ten prý o stažení oznámení neuvažuje.

Pecina: Nic se nestalo

Pecinova snaha zasáhnout do probíhajícího vyšetřování přemlouváním oběti, aby stáhla trestní omezení, navíc podle LN zcela přesahuje kompetence ministra vnitra. "Já si myslím, že to (vyšetřování případu - pozn. red.) nijak nedopadne, no. Někdo hodil kameny, přiznal se k tomu. Prostě já si myslím, že to není dobré ani pro Mirka Topolánka, aby to pokračovalo dál. Proto jsem mu to říkal, jestli to nechce zvážit. On říkal, že nechce, a věc pokračuje, takže se nic nestalo," dodal Pecina.

Věcí se bude zabývat i premiér Jan Fischer. Celou záležitost si nechá od ministra vysvětlit.

Ministr vnitra ve středu informace z článku razantně odmítl a označil interpretaci za nepravdivou. Na svou obhajobu uvedl, že šlo o soukromé rozhovory, kdy Topolánkovi sdělil svůj osobní názor. "Na jeho místě bych celou záležitost řešil v zájmu hladkého průběhu volební kampaně stažením trestního oznámení a v přestupkovém řízení," dodal Pecina ve zveřejněném prohlášení.

"Jsem šokován způsobem, kterým se dnes, po více než dvou týdnech, pokouší Mirek Topolánek či někdo z jeho okolí, kdo jím musel být o našich rozhovorech informován, celou záležitost veřejně zneužít a dezinterpretovat. Děje se tak se zřejmým cílem odvrátit pozornost od současných problémů Mirka Topolánka a vytlouci z celé záležitosti předvolební politický kapitál," ohradil se Pecina.

Útok na objednávku ODS?

Krátce po incidentu se objevily spekulace, že si útok na Topolánka někdo objednal. Akci měl údajně iniciovat někdo z ODS. "Je tam prostě ta možnost, že to bylo ze strany nebo z organizačního týmu panaTopolánka. Nechci teď uvádět nic blíž," uvedl po výslechu na polici jeden z útočníků.

Občanští demokraté podobné myšlenky označili za absurdní a naopak obvinili sociální demokraty. Byla to přitom ČSSD, která ministra Pecinu do úřednické vlády nominovala.

Topolánka zasáhla do hlavy čtveřice útočníků předmětem, s největší pravděpodobností kamen, v srpnu na koupališti v Hustopečích u Brna. Všichni se později sami přiznali policii. Verzi útoku na objednávku potvrdila i policie, bližší informace ale nesdělila.

Kámen je zbraň

Břeclavská státní zástupkyně Anežka Forstová ve středu uvedla, že se příští týden rozhodne, zda za napadení předsedy ODS Mirka Topolánka v Hustopečích padnou obvinění.  "Kámen je na rozdíl od vejce zbraň a může způsobit vážné poranění," zdůraznila Forstová. Připustila, že za napadení vejcem by patrně hrozil pohovor u příslušné přestupkové komise s následnou pokutou, útok kamenem může ale skončit stíháním.

Státní zástupkyně uvedla, že zatím nelze předvídat, jak vyšetřování skončí. Nyní hodnotí dostupné důkazy včetně různých záznamů, které si svědci události na místě napadení pořídili.