Japonská automobilka Suzuki Motor má v plánu investovat zhruba 20 miliard jenů (téměř čtyři miliardy Kč) do výstavby nové továrny v Indii s kapacitou kolem 250.000 vozů ročně. Firma to oznámila v neděli. Hodlá zmodernizovat svou výrobu v reakci na rostoucí konkurenci.

Továrna, jež by měla zahájit provoz v roce 2011, převezme výrobu od jiného indického závodu Suzuki, který již začíná být zastaralý. Spuštění nové továrny tak nezvýší celkovou produkční kapacitu automobilky v Indii, informovala agentura Reuters.

Suzuki má pod kontrolou asi polovinu indického trhu s automobily prostřednictvím divize Maruti Suzuki India. Konkurenční boj na tomto trhu se však začíná přiostřovat. Indická automobilka Tata Motors zde letos zahájila prodej nejlevnějšího vozu světa Nano. V příštím roce pak plánují na indický trh uvést malé automobily rovněž firmy Volkswagen, Toyota Motor, General Motors a Ford Motor.

Suzuki je čtvrtou největší japonskou automobilkou. Její provozní zisk se v prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu meziročně propadl o 80 procent na 6,86 miliardy jenů (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli poklesu prodeje a silnější domácí měně. Překoval však očekávání analytiků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru