OSN obdržela od KLRD další "provokativní" dopis. Stojí v něm, že Pchjongjang vstupuje do závěrečné fáze obohacování uranu a je připraven na dialog i na případné další sankce.

Těch se přitom Korea dočkala už poté, co provedla v květnu druhý jaderný test. KLDR již provedla dvě jaderné zkoušky s plutoniovými náložemi.

"Testy obohacování uranu byly provedeny úspěšně a proces se dostal do závěrečné fáze," citovala tentokrát agentura KCNA z dopisu, který delegace Severní Koreje při OSN zaslala Radě bezpečnosti OSN.

Pchjongjang uvedl, že jeho poslední kroky jsou reakcí na zpřísnění sankcí. A z těch si podle svých slov komunistický režim nic nedělá. "Pokud někteří stálí členové Rady bezpečnosti OSN chtějí dát přednost sankcím před dialogem, odpovíme nejdříve zesílením naší jaderné hrozby a pak se s nimi sejdeme u rozhovorů," uvedla Severní Korea.

Věřit či něvěřit Pchjongjangu?  

Spojené státy již delší dobu KLDR podezřívají, že má tajný program obohacování uranu, nicméně podle expertů na jaderné zbraně není příliš rozvinutý.

KLDR letos kromě jaderné zkoušky provedla i řadu raketových testů, přes Japonsko odpálila raketu dlouhého doletu. V posledních týdnech ale vysílala smířlivé signály. Po přímluvě bývalého prezidenta USA Billa Clintona propustila dvě vezněné americké novinářky, se Soulem se dohodla na návštěvách rodin rozdělených korejskou válkou, umožnila, aby byla obnovena doprava přes její jižní hranici.

Zpravodajové světových médií se ale shodují na tom, že nejnovější výroky KLDR napětí na Korejském poloostrově opět vyostří. Ještě v červenci byly vzájemné vztahy opět na bodu mrazu poté, co Pchjongjang vystřelil dvě rakety krátkého doletu směrem k Japonskému moři.