Nejhledanější muž Česka posledních dnů, poslanec Miloš Melčák, včera konečně promluvil. A potvrdil, že navzdory tlaku ze všech stran nehodlá stáhnout svou stížnost, kvůli které Ústavní soud prozatím zrušil říjnové volby. "Tím bych to celé znevěrohodnil," řekl a opět vypnul mobilní telefon.

Reakce politiků, kteří chtějí prosadit volby za každou cenu, na sebe nenechala dlouho čekat. Hned několik jich vyzvalo občany, aby na něj podávali trestní oznámení nebo žaloby. Už dříve také opakovaně zpochybňovali jeho "politickou svéprávnost".

"Každý občan této země, který má právo volit, má i právo podat jakékoli trestní oznámení na kohokoli, pokud zjistí, že byl zmařen úkon, to znamená volby," prohlásil včera předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Připojil se k němu šéf komunistů Vojtěch Filip nebo pražský poslanec ODS Jiří Janeček.

Jinými slovy: jelikož Melčák ohrozil volby, na nichž se lídři hlavních stran shodli a do nichž už investovali desítky milionů korun, patří podle nich před soud.

Spolu s rostoucím tlakem na Melčáka se stupňoval i tlak na Ústavní soud. Na Pražském hradě se včera sešli prezident, premiér a oba šéfové parlamentních komor. Ujasňovali si, co je vlastně teď ve "veřejném zájmu". Dospěli k tomu, že v době ekonomické krize a rostoucího schodku rozpočtu to jsou předčasné volby. A nikoli - jak tvrdí Melčákův advokát Jan Kalvoda a řada ústavních expertů - lpění na nuancích českého ústavního pořádku. Jinak prý hrozí rozpočtové provizorium.