Případné odložení voleb i jen o měsíc znamená podle premiéra Jana Fischera komplikace při přípravě rozpočtu na příští rok. "Budou-li volby s odkladem, riziko rozpočtového provizoria se zvyšuje," uvedl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády.

Ministry na jednání informoval o práci expertů na trvalé změně ústavy. Po dvouhodinovém jednání zopakoval, že existují dvě varianty řešení ústavní krize, jedna počítá s dodržením říjnového termínu voleb, ale znamenala by podle ústavních znalců riziko zpochybnění. Druhá počítá s posunutím data voleb o měsíc.

"Na termínu voleb 6. a 7. listopadu se ještě musí shodnout politici," uvedl Fischer. Premiér také vyzval ministry, aby i v napjaté situaci dbali na své resorty. 

Když to nepůjde v říjnu, chce ODS volby 6. a 7. listopadu

Pokud Ústavní soud o volbách nerozhodne do 15. září, bude ODS prosazovat v parlamentu trvalou změnu ústavy, která by umožnila uspořádat předčasné volby na začátku listopadu. V Ostravě to ve čtvrtek novinářům řekl předseda strany Mirek Topolánek.

"My jsme nerezignovali na datum 9.a 10. října, pořád připravujeme volby a vedeme kampaň k tomuto datu. A pokud se do 15. září ta situace nevyřeší z hlediska Ústavního soudu, upneme se samozřejmě k nejbližšímu možnému datu, a to je 6. a 7. listopadu," řekl Topolánek.

ČSSD ve čtvrtek odpoledne v Ostravě zahájila "horkou" volební kampaň.  "Jedeme dál," prohlásil v narážce na nejistý termín voleb Jaroslav Tvrdík, volební manažer ČSSD.

Politici se dohodli: nový zákon o volbách během pár dnů - čtěte ZDE

Dosavadní náklady státní a místní správy na přípravu voleb vyčíslil ministr vnitra a předseda volební komise Martin Pecina na 122,6 milionu korun, přičemž největší náklady měl podle něj Český statistický úřad. Ministerstvo vnitra vynaložilo kolem 30 milionů korun, ministerstvo zahraničí mělo výdaje v řádu statisíců a náklady krajů a obcí se odhadují řádově na miliony korun, vypočítal ministr. Větší výdaje by v souvislosti s tiskem hlasovacích lístků nastaly po registraci kandidátek 10. září.

Senát bude o novele jednat 11. září 

Politické špičky se ve středu na Pražském hradě dohodly, že se sněmovní volby mají konat v původním říjnovém termínu, nebo co nejdříve. Poslanecká sněmovna i Senát proto mají za pár dnů přijmout nový ústavní zákon, podle nějž bude možné rozpouštět sněmovnu a vyhlašovat předčasné volby.

Schůze Senátu k ústavní novele bude v pátek 11. září, rozhodl ve čtvrtek senátní organizační výbor na návrh svého předsedy Přemysla Sobotky (ODS). Senátoři předpokládají, že do té doby už novelu schálí sněmovna.

Soud bude pracovat i o víkendu

Práce ústavních soudců na rozhodnutí o návrhu poslance Miloše Melčáka neustane ani o víkendu. Soudci chtějí vše potřebné vyřešit co nejrychleji. Budou pracovat i v sobotu a neděli, někteří v Brně, jiní na dálku, řekl ve čtvrtek ČTK zastupující mluvčí Vlastimil Göttinger.

Soud možná v příštích dnech narychlo svolá i neveřejné zasedání pléna, tedy sboru všech soudců. Nelze však prý očekávat žádný veřejný výstup v podobě usnesení. Posun může přijít až po veřejném jednání 10. září, uvedl Göttinger.

Miloš Melčák považuje za neústavní dohodu politických stran o rozpuštění sněmovny a konání předčasných říjnových voleb. Strany dohodu přijaly po jarním pádu vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Volby se měly konat 9. a 10. října, zhruba tři čtvrtě roku před řádným termínem.