Prezident Václav Klaus a další politické špičky se dohodli na mimořádném jednání ve čtvrtek ráno, že je veřejným zájmem, aby se konaly předčasné volby co nejdříve, ačkoliv způsob, jakým k nim Česko míří, zpochybnil v úterý Ústavní soud.

Politici – nejvyšší ústavní činitelé s výjimkou předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského – tak vlastně poprvé od propuknutí sporu jasně vzkazují: uspořádat volby, ze kterých vzejde vláda s mandátem čelit ekonomické krizi, je v tuto chvíli důležitější než nedotknutelnost ústavy.

Je to výjimečná chvíle, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát: příliš mnoho podobných situací, kdy česká ústava musí jít "stranou", od jejího vzniku nenastalo. Vlastně žádná.

"Je v našem zájmu, aby se volby konaly co nejdříve. Potřebujeme silnou vládu, která dokáže vést zemi v období ekonomické krize," zdůraznil za politiky prezident Václav Klaus.

"Prioritním veřejným zájmem je i zabránění tomu, aby politická scéna byla ruinována dlouhou předvolební kampaní," shodují se i další účastníci schůzky, šéf sněmovny Vlček, Senátu Sobotka a vlády Fischer.

"Věříme, že Ústavní soud k našemu postoji patřičně přihlédne," dodal Klaus. 

Lidovci: Politici nemohou definovat veřejný zájem

"Vláda, Poslanecká sněmovna, Senát i Prezident republiky se mohou ve vztahu k řízení před Ústavním soudem k čemukoliv vyjádřit, tedy i k veřejnému zájmu, nemohou jej však definovat. O tom, co je nebo není ve veřejném zájmu, rozhodne pouze Ústavní soud", uvedl v tiskovém prohlášení předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Podle Svobody má veřejný zájem v dobře fungující demokracii vyšší hodnotu, než peníze vynaložené na volební kampaň.

Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky k situaci po usnesení Ústavního soudu, které zpochybňuje možnost konání předčasných parlamentních voleb 9. a 10. října 2009
(text pokračuje pod boxem) 

Prezident republiky, předseda Senátu Parlamentu České republiky, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda vlády jsou velmi znepokojeni krokem Ústavního soudu, který svým usnesením odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta republiky o termínu konání předčasných voleb. Kdyby k odsunutí předčasných voleb došlo, byl by to velmi destabilizující krok pro řešení problémů naší země.

V souvislosti s paragrafem 79, odstavec 2 zákona o Ústavním soudu, který stanoví, že odložit výkon rozhodnutí nelze, je-li v rozporu s důležitým veřejným zájmem, prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády prohlašují, že konání předčasných parlamentních voleb ve stanoveném termínu považují za veřejný zájem zásadního významu. Je tomu tak proto, že naše země se již půl roku nachází ve velmi nestabilní politické situaci, která je řešitelná pouze novými volbami. Je ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti, aby se tyto volby konaly v co nejkratší lhůtě, neboť naše země potřebuje silnou a akceschopnou vládu s jasným politickým mandátem, která je schopna vést zemi v období ekonomické krize a řešit závažné problémy, které se dotýkají životů a osudů miliónů našich občanů.

Prodlužování současného stavu ohrožuje schopnost naší země krizovou situaci zvládat a uchovat si předpoklady pro obnovení prosperity. Prioritním veřejným zájmem je i zabránění tomu, aby byla politické scéna ruinována nekonečnou, dlouhé měsíce se vlekoucí předvolební kampaní, která paralyzuje politické instituce, ohrožuje existenci politických stran a de facto omezuje politickou volbu pro občany. Za nezanedbatelné považujeme i stovky miliónů korun, které byly již na přípravu voleb ve stanoveném termínu státními orgány vydány, a které by mohly být ztraceny, a to v situaci, kdy jsou občané, firmy i státní orgány nuceni přijímat tvrdá úsporná opatření.

Prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády věří, že soudci Ústavního soudu si uvědomují zásadní význam, který jejich rozhodnutí má pro budoucnost naší země. Věříme, že ke stanovisku nejvyšších ústavních činitelů našeho státu Ústavní soud ve svém dalším rozhodování patřičně přihlédne.

Václav Klaus,  prezident republiky
Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR
Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Jan Fischer, předseda vlády ČR

Rychlá změna ústavy 

Politické spičky se už ve středu na Pražském hradě shodly, že volby do Poslanecké sněmovny se musejí konat buď v původním termínu 9. a 10. října, nebo co nejdříve. Pro takový postup chtějí politici co nejrychleji schválit novelu ústavy. Prezident Klaus, lídři parlamentních stran, premiér Jan Fischer a šéfové obou komor českého parlamentu se proto dohodli na vytvoření expertní pracovní skupiny, která v řádu dní ústavní novelu připraví.

Někteří právní experti a například i šéf lidovců Svoboda ale varují, že rychlé příjetí změny ústavy by někdo mohl znovu u Ústavního soudu napadnout.

ÚS v úterý odložil plánované říjnové sněmovní volby na neurčito. V termínu 9. a 10. října se proto zřejmě konat nebudou. Strany přesto pokračují v předvolební kampani, kterou nijak neomezily.

ÚS svým rozhodnutím reagoval na stížnost poslance Miloše Melčáka, který považuje za neústavní dohodu politických stran o rozpuštění sněmovny a konání předčasných říjnových voleb. Strany dohodu přijaly po jarním pádu vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS). Volby se měly konat zhruba tři čtvrtě roku před řádným termínem.