V Rakousku platí od prvního září nový, přísnější, silniční zákon, který stanovuje citelně vyšší pokutové sazby jak za rychlou jízdu, tak za alkohol za volantem.

Podle nového tarifu je pokuta za překročení povolené rychlosti mimo dálnici o třicet kilometrů za hodinu stanovena na nejméně 70 eur. Kdo i tuto rychlost překročí, musí počítat s pokutou od 150 eur výše a možnou ztrátou řidičského průkazu na nejméně 14 dnů.

Změnily se i pokutové sazby za překročení povolené rychlosti na všech rakouských dálnicích. Sazby se především od začátku září sjednotily - dosud stanovovaly výše pokut jednotlivé spolkové země. Minimální pokuta za překročení stanovené rychlosti o deset kilometrů za hodinu je 20 eur a kdo překročí povolenou rychlost od dvaceti do třiceti kilometrů za hodinu, musí počítat s pokutou do 50 eur. V místech, kde funguje anonymní měření rychlosti, např. radarem, bude stát pokuta doručená do bydliště řidiče nejméně 30 eur za překročení rychlosti o deset kilometrů za hodinu a do 60 eur za překročení rychlosti mezi 20 až 30 kilometry v hodině. Pokuty za vyšší překročení rychlosti se mohou úměrně zvyšovat a hříšní řidiči mohou i riskovat odejmutí řidičského průkazu.

Pokud jde o alkohol za volantem, jsou pokutové sazby ještě drakoničtější. V Rakousku je dovolená hladina alkoholu pro řidiče 0,5 promile. Překročení této hladiny mezi 0,5 až 0,79 promile bude pokutováno sazbou počínaje nejméně 300 eur (dosud 218 eur), hladina alkoholu mezi 0,8 až 1,19 promile bude stát hříšníka nejméně 800 eur (dosud 518 eur).

Kdo sedne za volant s více než 1,6 promile alkoholu v krvi, musí kromě pokuty počítat se ztrátou řidičáku na šest měsíců. Jak poznamenal policejní mluvčí, tyto tvrdé pokuty jsou nutné, neboť jen za poslední víkend byl z osmi vážných nehod s jedním úmrtím hned třikrát příčinou alkohol za volantem.


Jan Krčmář
od našeho spolupracovníka z Vídně

Související