Za nemorální akt a nejtragičtější den v historii Evropy považuje ruský premiér 1. září 1939, kdy začala druhá světová válka a němečtí nacisté přepadli Polsko. Jeho slova zveřejnil polský list Gazeta Wyborcza jen den před tím, než se v úterý na Westerplatte u Gdaňsku zúčastní připomínkových akcí k 70. výročí začátku světového konfliktu.

Putin nicméně nehodlá jednat o uvolnění dalších archivních materiálů ke katyňskému masakru, při němž sovětská tajná služba NKVD v roce 1940 povraždila tisíce zajatých polských důstojníků, oznámil zástupce šéfa aparátu ruského kabinetu Jurij Ušakov.

"Ruská vláda před příjezdem premiéra Putina do Gdaňska předem upozornila Varšavu, že je bezpředmětné naléhat na kompromis kolem požadavku na odtajnění dalších materiálů týkajících se katyňské záležitosti," řekl Ušakov podle agentury Interfax.

Putin v dopise pro polský list smířlivě odsuzuje pakt Ribbentrop-Molotov ze srpna 1939, v němž si Sovětský svaz a nacistické Německo v tajném dodatku rozdělily sféru vlivu ve střední a východní Evropě. Na základě paktu pak Rudá armáda 17. září 1939 zaútočila do zad Polákům bojujícím s Německem a obsadila východní část země. Podle ruského premiéra ale nelze počátky nejničivějšího konfliktu v dějinách hledat jenom v tomto paktu. Vidí je také v mnichovské dohodě z roku 1938, na jejímž základě bylo československé pohraničí připojeno k hitlerovskému Německu, a ve versaillské smlouvě z roku 1919, jež byla nadiktována zemím poraženým v 1. světové válce.

"O Katyni diskutovat nebudeme"

Putin píše, že "ruský národ, jehož osudy zdeformoval totalitní režim, dobře rozumí citlivosti Poláků ohledně Katyně, kde spočívají tisíce polských vojáků". V Katyni v roce 1940 příslušníci sovětské tajné policie NKVD zavraždili více než 4000 polských důstojníků. Putin v dopise o tomto masakru píše jako o "zločinu". Ruský premiér také vyzývá k "osvobození se od nedůvěry a předsudků" ve vztazích mezi jeho zemí a Polskem.

"Pokud jde o odtajňování, existují pro to daná pravidla," uvedl dále Ušakov ke hlasům z Polska, že je třeba uveřejnit další dokumenty ke Katyni. "Nakolik je mi známo, vše, co bylo možné v tomto směru odtajnit, již odtajněno bylo. Proto je nelogické klást nám další požadavky v tomto směru," řekl.

"Doporučuje se nevytrhovat z dějin jednotlivé stránky a nezneužívat je k vlastním politickým cílům. Možná, že to Poláky neuspokojuje, možná to neuspokojuje ani nás, ale nelze připustit, aby to narušovalo rozvoj vztahů," zdůraznil Ušakov. Dodal, že část polského politického establishmentu to zřejmě chápe, protože právě v tomto duchu proběhlo předchozí setkání Putina s polským premiérem Donaldem Tuskem v Davosu.

Kdo může za válku?

Putinův dopis vyšel v polském tisku po týdnech, kdy se mezi Varšavou a Moskvou rozhořel spor o výklad událostí, jež začátku války předcházely. V Rusku se dokonce objevil názor, že za válku může "přemrštěným sebevědomím" samo Polsko, když Německu neposkytlo "drobné ústupky", které Hitler požadoval.

Druhá světová válka je pro řadu Poláků stále citlivou záležitostí. Z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura CBOS, vyplynulo, že pro 72 procent dotázaných tento konflikt není vzdálenou historickou událostí, ale stále živou součástí dějin Polska.

Moskva popírala svou účast na katyňském masakru až do konce 80. let , kdy ji přiznal tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov. Tehdy také byly zveřejněny některé materiály z tajných archivů NKVD k této věci. Když přišel k moci Vladimir Putin, jako by převládl názor, že návraty ke zločinům komunistické minulosti škodí obnově ruského sebevědomí, napsala k následnému vývoji evropská média.