Pro téměř třetinu tuzemských firem (32 procent) jsou současné ekonomické podmínky velmi nepříznivé a téměř ohrožují existenci podniku, letos v březnu to bylo 22 procent. Pětina podniků (19 procent) uvedla, že současná situace poskytuje příležitosti ve vyšší míře než obvykle. Téměř polovina firem pak hodnotí současné podmínky jako běžné, nevybočující z normálu. Vyplývá to z průzkumu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

"Ukazuje se, že krize dopadá na situaci podniků postupně, že se nadále šíří ekonomikou především ve svých druhotných dopadech, jakými jsou insolvence, platební neochota a nezaměstnanost," uvedla vedoucí katedry podnikové ekonomiky na VŠE Eva Kislingerová.

Podle odborníků z VŠE budou následné dozvuky krize provázet hospodářství ještě poměrně dlouhou dobu. Stále více podniků propouští a v budoucnu hodlá i nadále redukovat počet zaměstnanců. To by mohlo ještě více zvýšit nezaměstnanost, než na předpokládaných deset procent na konci letošního roku.

Propouštění, propouštění 

V březnu se chystalo propouštět nebo právě propouštělo 33 procent podniků. V červenci propouštělo nebo propouštění připravovalo 58 procent podniků, z toho u čtvrtiny firem šlo o více než desetinu lidí a ve 33 procentech o počet nižší než desetina zaměstnanců.

"Jedním z důvodů, proč firmy pouze váhavě přistupují ke snižování počtu zaměstnanců, jsou i administrativní překážky, které musí překonávat. Dále také fakt, že propouštění je nepoměrně drahé a společnosti dlouho předpokládaly, že krize zmizí relativně v krátké době," uvádí průzkum.

Průzkumu VŠE se zúčastnilo v první vlně 80 a ve druhé vlně téměř 200 firem. Sběr dat se uskutečnil v březnu a v červenci roku 2009.