Důvěra v domácí ekonomiku v srpnu mírně klesla. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 0,8 bodu. Za poklesem stojí snížení důvěry podnikatelů, která vzrostla pouze v průmyslu. Uvedl to včera Český statistický úřad.

Naopak důvěra spotřebitelů v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 bodu. Důvěra podnikatelů proti červenci propadla o 1,2 bodu. Ve srovnání se srpnem 2008 je ukazatel souhrnného indikátoru důvěry o 22,8 bodu nižší, důvěra podnikatelů v meziročním srovnání klesla o 25,5 bodu a důvěra spotřebitelů se proti stejnému období loňska snížila o 11,8 bodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají mírné zlepšení celkové ekonomické situace i nepatrné zkvalitnění finanční situace. "Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v srpnu proti minulému měsíci zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se naopak mírně snížil," uvedl ČSÚ.

V průmyslu se v srpnu hodnocení současné celkové ekonomické situace proti červenci nezměnilo. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se mírně zlepšilo. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Pro příští tři měsíce jsou očekávání respondentů ohledně vývoje výrobní činnosti i zaměstnanosti příznivější než v červenci. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích třech až šesti měsíců jsou vyšší než v červenci. Celková důvěra v průmyslu se v srpnu meziměsíčně již pošesté v řadě zvýšila, a to o 0,7 bodu. Je však o 22 bodů nižší než před rokem.

Ve stavebních podnicích se hodnocení ekonomické situace v srpnu meziměsíčně zvýšilo. V obchodu se v srpnu hodnocení současné ekonomické situace zhoršilo.

Související