Nejbezpečnější způsob, jak platit za zboží objednané přes internet a zaslané poštou nebo dopravní službou, je "stará dobrá" dobírka. Tento platební systém, kdy zákazník platí při doručení zboží, je na českém internetu jednoznačnou jedničkou.

Zákazník má díky dobírce největší jistotu, že zaplatí to, co si objednal. Zvláště, pokud dostane možnost obsah zásilky před platbou zkontrolovat. To může být u České pošty problém, kurýrní služby jsou většinou méně striktní. Jak je dobírka oblíbená mezi zákazníky, tak ji nemají rádi sami prodejci.

Důvodem je praxe, kdy si zákazník objedná stejné zboží u několika obchodů najednou. Pak čeká, odkud dorazí první, které zaplatí, ostatní zásilky ani nepřevezme. Pro obchodníky to představuje značné náklady, které si částečně vynahrazují výší poplatků za platbu dobírkou. Ta je pro nakupujícího s mírou bezpečnosti hned v závěsu za osobní platbou v hotovosti.

Vyplatí se mít platební kartu s limitem

Číslo platební karty se může dostat do rukou hackerů. To je fakt, se kterým je nutné počítat. Neznamená to ale, že by placení kartou na internetu hrozilo finanční újmou.

Když se člověk chová opatrně, většinu rizik nenese on, ale banky, které přijmou platbu ukradenou nebo zneužitou platební kartou. Pro bezpečné nakupování na internetu jsou nejvhodnější speciální internetové karty, které nelze použít k ničemu jinému.

Speciální karta je bezpečnější tím, že je na ní většinou ve srovnání s běžnou kartou nízký limit. Internetové platební karty v Česku stále nabízejí pouze tři banky, Raiffeisenbank, GE Money a Komerční banka, nejčastěji jako součást balíčků služeb nebo za 65 až 240 korun ročně.

"Výhodou internetové karty je, že její údaje nemůže zjistit nikdo cizí například při platbě v obchodě nebo restauraci," vysvětluje Jaroslav Ševela, produktový manažer Raiffeisenbank.

SMS rychle informuje o případném zneužití

Platit lze na internetu i běžnými kartami, pokud mají povolený tento typ transakcí. Větší míru bezpečí je možné získat, pokud banka nabízí informační SMS při pohybech na účtu. Na každou podezřelou transakci je tak možné reagovat okamžitě. Čím rychlejší reklamace podezřelé transakce, tím rychlejší vrácení peněz a vyřešení případného problému.

Podezřelé platby si hlídají i samy banky, pokud zaznamenají požadavek na zaplacení zboží nebo služby spojené s nějakými dřívějšími problémy, platbu pozdrží a nejprve kontaktují klienta.

"Citibank mi kdysi volala kvůli platbě přístupu na placený web kreditní kartou, ověřovali si, jestli jsem tam opravdu platil já," vzpomíná Karel Říha z Prahy.

Pejsek a další internetové peněženky

Bezpečné placení na internetu nabízejí i takzvané internetové peněženky. Celosvětově nejpoužívanější služba PayPal, která funguje i v České republice, slouží nejčastěji k platbám v internetových aukcích, ale také třeba pro nákup placených služeb na Facebooku.

Výhodou PayPalu je to, že jeho provozovatel poskytuje rozumné záruky při nákupech na aukční síni eBay. Ideální je propojení PayPalu s internetovou platební kartou pro vyšší bezpečnost. V Česku se snaží prosadit systém PaySec, který není přímo spojený s platební kartou, čímž je ještě o něco bezpečnější než PayPal. Účet "pejska" je nutné nejprve naplnit penězi, to lze převodem z bankovního účtu nebo prostřednictvím platební karty.

První varianta je ideální pro majitele účtů u ČSOB a Poštovní spořitelny, kterým se peníze hned přesunou do peněženky, klienti ostatních bank musejí čekat na zpracování. Při dobíjení účtu platební kartou si banka vybere dvouprocentní poplatek.

Případný útočník ale nemůže získat víc peněz, než je na účtu uloženo. Každou transakci je možné navíc nechat potvrzovat SMS. Podobně jako PaySec a PayPal funguje i řada dalších služeb, například PayPay nebo PayByCash, ale jejich pokrytí je malé.

Jak bezpečně platit

Nakupujte jen v důvěryhodných obchodech

Nesdělujte číslo své karty e-mailem ani po telefonu

Zadávejte číslo karty myší na virtuální klávesnici na obrazovce (v nabídce Centrum usnadnění přístupu ve Windows Vista)

Kartu po nákupu "uzamkněte"