Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) při čtvrtečním velkém cvičení Trauma 2009, které proběhlo u dálnice D1 na okraji Brna, úkoloval záchranáře, do které nemocnice mají vozit "raněné", tvrdí náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

"Ten důkaz vidí všichni. To cvičení bylo dopředu naplánováno a součástí toho plánu, který nastavil kraj pod vedením Haška, bylo, kam se budou pacienti vozit," řekl Šnajdr v České televizi.

Hašek se proti výrokům ohradil. Popřel, že by komukoli ze záchranné služby říkal, do které nemocnice má pacienta vézt, a vyzval Šnajdra k rezignaci, protože prý v ČT lhal. Šnajdr v pátek ČTK řekl, že se omlouvat ani odstupovat nebude.

Spor o zrušené traumacentrum

Spor mezi Haškem a Šnajdrem se týká Úrazové nemocnice. Ta loni ztratila status traumacentra a nyní usiluje o jeho znovuzískání. Cvičení, jehož výsledky odborníci zatím vyhodnocují, mělo ukázat, zda se při hromadných haváriích dokáže o raněné postarat jen traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno, nebo by měl region mít další v Úrazové nemocnici.
 
Podle Šnajdra existují důkazy, že přestože z Fakultní nemocnice Brno, která je oficiálním traumacentrem pro jih Moravy a kam to od simulované nehody bylo necelý kilometr, volali na dispečink, že mají volno, krajští záchranáři zraněné směřovali do sedmkrát vzdálenější Úrazové nemocnice. Ta byla traumacentrem dřív, ale bývalý ministr Tomáš Julínek (ODS) ji chtěl zavřít a status traumacentra jí odebral.

Šnajdr označil cvičení za politické, odborníci ze státních nemocnic podle něj mluvili o frašce. Kdyby se podobná nehoda opravdu stala, každý by podle náměstka uznal, že záchranáři mají pacienta vézt do nejbližšího zařízení, kde jsou mu schopni pomoci. "Jestli někdo nařídí, že takové zařízení se musí pominout a mají se vozit jinam, každý pochopí, jak fatální selhání to je," řekl Šnajdr.

Šnajdra podpořili i zúčastnění zdravotnicí

Vyjádření náměstka Šnajdra v pátek podpořili i ředitelé Fakultní nemocnice Brno a svatoanenské nemocnice Roman Kraus a Petr Koška.

Ve společném prohlášení napsali, že nemocnice hlásily záchranářům volné kapacity, ale pacienty záchranná služba vozila jinam. "Takto byl krajem nastaven plán cvičení a zdravotnická záchranná služba nemohla postupovat standardně," uvedli.

Hejtmanův vrtulník považovali za transport pacienta

Ředitele nemocnic zároveň kritizovali, že Hašek přistál při cvičení v obou nemocnicích vrtulníkem, aby situaci obhlédl, ovšem na heliportu pro záchranářské helikoptéry. "Zdravotníci obou nemocnic měli zato, že se jedná o transport pacienta, a proto byl v obou případech k heliportu vyslán urgentní tým. Místo pacienta však na zdravotníky čekali dva političtí zástupci Jihomoravského kraje," uvedli ředitelé. Podle Šnajdra by to mohlo přinést komplikace, kdyby v tu dobu potřeboval přistát vrtulník se skutečně zraněným člověkem.
 
Hašek v pátek novinářům řekl, že se kvůli náměstkovým výrokům obrátil na premiéra Jana Fischera, "aby zjednal nápravu". Podle Haška Šnajdr svými výroky "zneuctil práci stovek záchranářů".¨

Šnajdr však řekl, že se jich chce naopak zastat, pochybil prý politik nastavením parametrů cvičení.

Původně státní Úrazovou nemocnici chtěl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho tým včetně Šnajdra zrušit, zákonodárci především z ČSSD tomu však zabránili převodem na Brno. V jeho čele stojí sociálnědemokratický primátor Roman Onderka. Konflikt má politickou rovinu i tím, že Hašek je hejtmanem za ČSSD a pomáhá straně v regionu s předvolební kampaní. Šnajdr kandiduje za ODS ve středních Čechách.